Видатному діячу ЗУНР із Дрогобиччини відкрили пам’ятник на Прикарпатті

Ivan Makuh

Сьогодні, 5 грудня, в м. Тлумачі, що на Івано-Франківщині, відбулося урочисте відкриття пам’ятника міністрові Західно-Української Народної Республіки, виходцеві з Дрогобиччини Іванові Макуху, який тривалий час жив та працював у Тлумачі. Відкриття пам’ятника було приурочено 140-річчю від дня народження видатного краянина.
Районної влади, сільської громади і учасників учнівської художньої самодіяльності Дорожова. На жаль, як повідомили у Дрогобицькій райдержадміністрації, через несприятливі погодні умови, поїздку було відмінено.

Відкриваючи пам’ятник Іванові Макуху, представники обласної, районної та міської влади висловили переконання в тому, що ця подія є вагомим внеском у справу збереження національної пам’яті, відновлення імен осіб, які поклали свої життя на вівтар боротьби за українську державність.

Після урочистостей з нагоди відкриття пам’ятника в районному Будинку культури відбулася презентація книги місцевого краєзнавця Михайла Дземана «Іван Макух, адвокат із Товмача – міністр ЗУНР».

У Тлумачі шанують пам’ять про Івана Макуха. Його іменем назвали вулицю. На будинку Івана Макуха, в якому нині розміщена міська рада, встановили меморіальну дошку. Міська рада заснувала премію ім. І.Макуха з історії, краєзнавства та права. Як повідомили в Тлумацькій райдержадміністрації, наступного року до 800-річчя Тлумача буде відкрито музей, де буде кімната пам’яті Івана Макуха.

Нагадаємо, що Іван Макух народився 17 вересня 1872 р. у с. Дорожів, що на Дрогобиччині. Навчався у Дрогобицькій гімназії, де формувалися світоглядні орієнтири І.Макуха. Завдяки Лесю Мартовичу та Василеві Стефанику він ознайомився із програмними ідеями Русько-української радикальної партії (РУРП), та під їхнім впливом передплачував партійні газети «Хлібороб» та «Народ». Водночас популяризував ідеї українських радикалів серед жителів свого села, за що на п’ятому році навчання був відрахований із гімназії. Відтак навчався у Львові, де здобув вищу освіту.

У повітовому містечку Товмач (так називався тоді Тлумач) Іван Макух працював адвокатом, тут був обраний послом до Галицького сейму. У часи ЗУНР він був членом Національної ради, згодом – державним секретарем (міністром) праці й відбудови і державним секретарем внутрішніх справ. Під час німецької окупації колишній міністр ЗУНР виїхав на Захід, де 1946 року в Зальцбурзі в Австрії помер.

Джерело: ЗІК

Leave a Reply