Дискусійний клуб: проблеми боротьби з корупцією на Дрогобиччині

Dyskusijnyj Klub11

Саме цю тему 29 листопада розглянули учасники чергового, двадцять четвертого, засідання Дискусійного клубу. Стає очевидним, що ні міліція, ні прокуратура, ні СБУ, ні суд серйозно з корупцією не борються. Маємо лише хвилі кампанійщини. Похапають декількох дрібних корупціонерів – і все. Скажімо, в Дрогобичі розтрубили, що впіймали на хабарі одного професора із місцевого університету, а в Дрогобицькому районі говорили про “закриття” головного архітектора та одного з голів сільських рад. Минув час – і про ці справи ні слуху, ні духу. Чи відпустили затриманих, чи виправдали їх, чи, швидше за все, “тримають на гачку” – до наступного етапу так званої боротьби з корупцією.

Наступного дня після засідання Дискусійного клубу в Києві мало відбутись якесь грандіозне зібрання щодо боротьби з корупцією. До речі, двоє учасників дискусії – Ростислав Афанасьєв і Олег Балог – мали бути на ньому присутніми. Особливий ентузіазм випромінював колишній майор міліції п. Афанасьєв, який на наших теренах очолює відповідну структуру по боротьбі з корупцією, охоплюючи сім районів колишньої Дрогобицької області. Втім, якщо на цьому засіданні мав виступити Віктор Янукович і вищі чини з прокуратури та міліції, то мова, швидше за все, мала йти або про черговий етап кампанії по боротьбі з корупцією, або просто вирішили поговорити на цю тему, щоби не забути. Скептичне ставлення до цього було висловлене учасниками Дискусійного клубу. Забігаючи наперед, скажемо, що так, власне, й сталося. У новинах взагалі не показали цього засідання, а президент його не відвідав.

Але повернімося до самої дискусії. Громадський діяч Валерій Каленюк-Краковецький нагадав присутнім, а що ж таке, власне, корупція. Мабуть, багатьом доцільно дійсно мати теоретичні основи цього огидного явища, аби знати, як найперше її кваліфікувати, бо не все відноситься до корупційних діянь. Тоді знатимемо, як боротись з корупцією.

Координатор дрогобицького руху “Чесно” Тарас Демко зупинився на діяльності цієї громадської організації під час передвиборчої кампанії. Він також зауважив, що й після виборів у “Чесно” буде багато роботи, адже слід профільтрувати депутатів місцевих рад й серйозно готуватися до виборів 2015 року. До речі, четверо з постійних учасників Дискусійного клубу (Тарас Демко, Володимир Кондзьолка, Богдан Юзефів і Богдан Гринчишин) четвертого і п’ятого грудня мали бути в Києві на зібранні всеукраїнського руху “Чесно”, так що цікаво буде послухати наших колег після їхнього приїзду. Говорив Тарас Демко і про так званий непотизм, коли родичі йдуть до влади. Маємо приклади не лише у Києві, а й на місцях.

Голова громадської організації “Нові горизонти” й головний редактор однойменної газети Олександр Магльона зупинився на так званій регуляторній політиці місцевої влади, а, вірніше, на фактичній її відсутності. Якби все здійснювалось, як належить згідно чинного законодавства, багатьох корупційних діянь можна було би уникнути. Олександр Магльона запропонував також застосувати нетрадиційні форми та методи боротьби з чинною владою, аби спонукати її до більш активного виконання покладених на неї обов’язків. Зокрема, він говорив про розповсюдження листівок на актуальні теми, оскільки випуск газет – це доволі дороге задоволення. Згодом ці листівки можна було би розклеювати по місту. Пропозиція, що й казати, цікава, але яким буде її втілення у життя – покаже час.

Громадський діяч Хосе Турчик розповів про свої поневіряння різними дрогобицькими конторами. Він хоче встановити у себе в помешканні автономне опалення, але принципово не дає хабарів. Тому й доводиться по декілька разів ходити за якоюсь довідкою чи підписом у документі. Тепер мова пішла вже на другий десяток. Наш краянин усе ретельно занотовує в щоденник, так що, можливо, колись прочитаємо цей своєрідний детективний роман по-дрогобицьки. Говорив Хосе Турчик і про те, що депутати Дрогобицької міської ради фактично грають за своїми правилами, які не збігаються з тим, що від них хоче громада. Він запропонував виписати ці правила й ознайомити з ними народних обранців. Що ж, ідея хороша, залишається «дрібниця» – втілити її в життя.

Керівник Центру громадських експертиз Олег Косик зауважив, що маємо проблеми боротьби з корупцією, оскільки пасивною залишається громада. Він запропонував провести Форум громадських організацій, на якому розглянути цю проблему.

Ідея подібного зібрання належить ще одному постійному учасникові Дискусійного клубу Святославові Сурмі. Він висловив її на одному з попередніх засідань. Але, знову ж таки, від народження ідеї до втілення її у життя – дистанція великого розміру.

Редактор “Трускавецької газети” Руслан Солонець запропонував розширити коло громадських організацій і провести Форум громадських організацій Дрогобиччини. Ідея варта уваги, але, знову ж таки, хто збиратиме докупи громадські організації не лише Дрогобича, а й Трускавця, Борислава, Стебника, Дрогобицького району? З іншого боку, слід, мабуть, провести ревізію діючих громадських організацій, бо часто-густо буває так, що є лише керівник і два-три члени, а дієвості, проведення заходів нема, як і звітності про свою роботу. До речі, з першого січня наступного року вступає в силу новий закон, за яким передбачена саме звітність громадських організацій. Тоді ми й побачимо, скільки насправді громадських організацій ми маємо. Про це присутнім нагадав Олександр Магльона.

Олег Балог, керівник громадської організації з грізною назвою “Служба безпеки управління “Антикоруп-ція”, зупинився на проведеній роботі щодо необґрунтованих тарифів на комунальні послуги, запроваджених дрогобицькою владою. Мабуть, активісти організації дійсно старались, але до них виникло чимало запитань з цього приводу. Зокрема, Олександр Магльона зауважив, що подібну роботу провела інша громадська організація – “Дрогобицька громада” на чолі з Богданом Юзефівим. Ефективність була, адже Антимонопольний комітет призупинив виконання рішень дрогобицької влади, оштрафувавши КП “ЖЕО” на десять тисяч гривень. Олег Балог визнав, що їхня організація виграла грант щодо втілення в життя цієї теми, проте він не знайшов взаєморозуміння з боку Богдана Юзефіва, не отримав від нього необхідних документів, а тому довелося самотужки все робити самим. Тому на сьогоднішній день ми бачимо ще одну важливу проблему – взаємодію між громадськими організаціями. Якщо цього не буде, доведеться визнати, що громада не зможе належним чином контролювати владу.

Як завжди, своїм гострим словом підбив підсумки дискусії народний трибун Ярослав Бігуняк.

Детальний виклад розмови на Дискусійному клубі читайте на сайті tustan.io.ua, а відеозвіт шукайте на Ютубі за посиланням “Інтерв’ю Анатолія Власюка 24 Диско-клуб”.

Анатолій Власюк, часопис «Тустань»

Джерело: Трускавецький вісник

Leave a Reply