“Нічого не бачу, нічого не чую, нікому не скажу” – символ дрогобицької журналістики?

Nichoho Ne Bachu

ДИСКУСІЙНИЙ КЛУБ: ПРОБЛЕМИ ЧЕТВЕРТОЇ ВЛАДИ НА ДРОГОБИЧЧИНІ.
Саме цій темі було присвячене ювілейне, двадцять п’яте, засідання Дискусійного клубу, яке відбулося 6 грудня.

Перед присутніми були виставлені фігурки трьох мавпочок, люб’язно наданих Хосе Турчиком. У нашому розумінні вони означають наступне: нічого не бачу, нічого не чую, нічого не скажу. Це може бути символом дрогобицької (і не тільки!) журналістики. Однак в японській філософії подібні мавпочки символізують інше: не бачу поганого, не чую поганого, про погане не кажу. Чи підходить це журналістиці, дрогобицькій в тім числі?

На правах ведучого я запропонував створити громадську організацію “Четверта влада”, до якої би увійшли не лише журналісти, а й громадські діячі. Засоби масової інформації, незалежно від форм власності, мають перебувати під контролем громади. Звичайно, мова не йде про цензуру: це пиши, а про те навіть не думай. Проте всі ми бачимо, що відсутність такого контролю дозволяє журналістам необ’єктивно висвітлювати події, а про деякі взагалі не писати, ніби в суспільстві нема багатьох огидних явищ. Контроль громади міг би відіграти неоціненну роль, допоміг би четвертій владі виконувати свою роль. Звісно, це має бути взаємний процес: журналісти ведуть за собою громаду, але й громада відповідає за їхню діяльність.

Наступною моєю пропозицією було створення Бюро журналістських розслідувань. Дрогобицькій пресі найбільше не вистачає саме цього жанру. Можна писати про будь-що, критикувати владу, але якщо не буде проведене розслідування з приводу тієї чи іншої проблеми, не вислухано точок зору різних сторін, то не слід очікувати й на розв’язання тієї чи іншої проблеми. Бюро журналістських розслідувань має на меті об’єднати журналістів різних дрогобицьких видань. Зрештою, не має значення, в якому засобі масової інформації буде висвітлена та чи інша проблема. Головне, щоб це допомогло громаді цю проблему розв’язати.

Забігаючи наперед, зауважу, що у своїх виступах учасники Дискусійного клубу в більшості своїй підтримали ці пропозиції, хоча були й такі, хто засумнівався в доцільності утворення і громадської організації “Четверта влада”, і Бюро журналістських розслідувань.

Керівник громадської організації “Небайдужі дрогобичани” Святослав Сурма запропонував створити громадську раду, яка би, власне, здійснювала своєрідний контроль над засобами масової інформації. До неї мали би увійти авторитетні в нашому регіоні люди. Вже після засідання Дискусійного клубу Святослав Сурма став інтенсивно втілювати свою ідею в життя, збирати зацікавлених людей. Можу відразу сказати, що навряд чи власник якогось засобу масової інформації захоче, аби в нього під носом була створена редакційна чи наглядова рада, а якщо й погодиться на те, то все буде формальним. Ідея громадського засобу масової інформації давно витає в повітрі, й її можна втілити в життя, але треба все починати з нуля, створювати, власне, новий засіб масової інформації (чи то газету, чи то телебачення, чи то радіо, чи то інтернет-видання). І головна проблема в цьому: де взяти гроші? Побачимо, чи вдасться Святославові Сурмі втілити свою ідею в життя, а зі свого боку обіцяємо йому всіляку підтримку.

Мені довелося нагадати присутнім про західний стандарт журналістики, коли газетяр подає інформацію, не коментуючи її. Проте Леонід Гольберг, заступник редактора видання “Майдан”, заперечив це, зауваживши, що це стосується лише новин. Крім того, він говорив, що фактично у дрогобицьких виданнях нема журналістів, а ті, що пишуть у газетах, – неграмотні. Взагалі нашу епоху він вважає епохою аматорів і дилетантів.

Громадський діяч Хосе Турчик зробив акцент на тому, що журналіст насамперед повинен бути бійцем, а все інше, в тім числі й досвід, прийдуть згодом. Якщо представник засобів масової інформації не матиме цієї якості, то йому просто не вистачить мужності гостро висвітлювати злободенні питання.

Приватний підприємець Валерій Каленюк-Краковецький говорив про відповідальність журналіста за написане. Доволі часто ми спостерігаємо, як газетярі ховаються за псевдонімами, боячись відповідальності. Свого часу вийшли один чи два номери газети “Чумацький шлях”, якою опікувався пан Валерій, але видання наказало довго жити, оскільки не вистачило коштів. Саме це – відсутність коштів – є чи не найголовнішою проблемою нинішніх засобів масової інформації. З іншого боку, навіть коли гроші є, журналісти все ж не виконують покладених на них суспільством завдань, не стають своєрідними “санітарами лісу”.

Чимало нарікань було висловлено на адресу “Галицької зорі” та інтернет-сайту ДрогІнфо, але кожен виживає як може і пише в силу власних можливостей, надаючи перевагу тим чи іншим темам, ігноруючи інші. Подібні зауваження можна висловити до будь-якого видання. Інша справа, щоби всюди дотримувалися етичного кодексу журналіста.

Декан історичного факультету Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, професор Леонід Тимошенко зауважив, що стан дрогобицької журналістики такий, як цього заслуговує громада. Говорив він і про так звану історичну журналістику, яка фактично відсутня в Дрогобичі.

Керівник видання “Майдан” Роман Ощипок зазначив, що читачів здебільшого цікавлять сенсації, а більшість, хто заходить на “Майдан”, у Дрогобичі не мешкають.

Піар-менеджер Ярослав Баран зазначив, що співвідношення між інтелектуалами та “сірою масою” складає 20 до 80 відсотків. Завдання журналістів – змінювати ситуацію на краще.

Своїми думками щодо проблем четвертої влади на Дрогобиччині поділилися депутат Дрогобицької міської ради Михайло Ваврин та ветеран журналістської праці Анна Волошин.

Завершив дискусію своїм полум’яним словом народний трибун Ярослав Бігуняк.

На сайті tustan.io.ua читайте повний виклад розмови на цьому засіданні Дискусійного клубу.

  1. відпірвідпір12-18-2012

    Контроль їм хіба в головах, й.б вашу мать

Leave a Reply