«Чесно у Дрогобичі»: до і після виборів

Ruh Chesno Preskonf

Парламентські вибори-2012 потрохи стають історією. Штаби кандидатів і політичних партій, громадські організації підбивають підсумки й аналізують результати виборчої кампанії. Ось і дрогобицьке представництво Громадянського руху «Чесно» вирішило підсумувати свою роботу. Це було зроблено під час прес-конференції 14 грудня. Тема зібрання громадських активістів та журналістів звучала так: «Чесно у Дрогобичі»: до і після виборів».

Координатор руху «Чесно у Дрогобичі» Тарас Демко розповів, що організація працювала в рамках всеукраїнського руху у складі 9 осіб. Це Олег Балог, Михайло Ваврин, Богдан Гринчишин, Тарас Демко, Володимир Кондзьолка, Тарас Кучма, Святослав Сурма, Петро Хорт, Богдан Юзефів. Двоє активістів – Володимир Кондзьолка та Петро Хорт – призупинили членство в русі на момент роботи в штабах кандидатів. Після завершення виборчої кампанії вони поновили своє членство, що не суперечить цінностям руху «Чесно». 12 жовтня написав заяву і припинив діяльність у русі Святослав Сурма. Своє рішення він мотивував сумнівами щодо неупередженості роботи «Чесно у Дрогобичі» і мав намір створити іншу подібну організацію. Решта активістів продовжували працювати.

За словами Тараса Демка, метою руху було інформування та активізація громади Дрогобиччини задля очищення майбутнього парламенту від нечесних депутатів. Рух «Чесно у Дрогобичі» не агітував за жодного кандидата чи партію, натомість намагався через ЗМІ та під час зустрічей донести до виборців інформацію про те, чи відповідає спеціально розробленим критеріям Громадянського руху «Чесно» публічна діяльність кандидатів у нардепи у нашому окрузі.

Під час виборчої кампанії активістами «Чесно у Дрогобичі» зібрано, оброблено й оприлюднено профайли на більшість із двадцяти кандидатів у депутати, котрі пройшли всю виборчу дистанцію.

У підсумку результати досліджень свідчили: усім критеріям доброчесності ГР «Чесно» відповідало 8 кандидатів у народні депутати (Т.Гентош, С.Грабовський, Р.Ілик, Т.Курчик, М.Одрехівський, В.Соколов, В.Старовойтова, М.Тустановський). Не всім критеріям відповідали 6 кандидатів (В.Возняк, М.Задорожний, І.Курус, М.Лагодич, М.Сендак, М.Янковський). На момент виборів на перевірці у столичних аналітиків перебували досьє двох кандидатів (П.Барнацький, М.Гук), не встигли завершити роботу зі збору інформації щодо 4 кандидатів (І.Задорожний, В.Конц, К.Трощановський, Н.Земна).

Окрім цієї роботи проведено чимало заходів щодо популяризації руху та поінформованості виборців, серед яких – круглий стіл з координатором «Чесно» в Україні Олегом Рибачуком, участь у засіданнях дискусійного клубу, телеефірах (канали «ЗІК» та «Алсет»). Результати роботи щодо відповідності кандидатів критеріям руху «Чесно» опубліковано в спецвипуску газети «Тустань».

Тарас Кучма та Богдан Гринчишин розповіли про «кухню» організації, а саме як збирали, перевіряли та опрацювали інформацію про кандидатів. Це була, далеко, нелегка праця: вивчення біографії, збір фактів та підтверджуючих документів, аналіз публікацій у ЗМІ, співбесіди з кандидатами (котрі на неї наважилися), виїзди у різні населені пункти, залучення експертів із Києва для опрацювання зібраної інформації, аналіз відповідності кандидатів критеріям руху «Чесно». Не всі, правда, погоджувалися на співпрацю з рухом, але це не зупиняло активістів «Чесно» на шляху донесення до виборців інформації про бажаючих потрапити до парламенту.

Вибори завершилися. Що далі? Таке питання постало перед активістами «Чесно» в Україні. Володимир Кондзьолка розповів, що на загальнонаціональних зборах координаторів громадянського руху 4 грудня прийняли рішення про завершення кампанії «Фільтруй Раду!». Але не припиняється діяльність руху «Чесно». Відомий громадський діяч Євген Сверстюк на форумі заявив: «Чесно» лише починає свою роботу!»

Моніторинги мають перерости в системний контроль за діяльністю уряду, парламенту та інших гілок влади, у тому числі й місцевої. Тож можна говорити про новий етап руху «Чесно». Зараз триває розробка проекту його подальшої діяльності.

Рух «Чесно в Дрогобичі» є осередком міськрайонного масштабу, але, залишаючись в тісному контакті зі всеукраїнським рухом «Чесно», запропонував центру своє бачення перспективи. Насамперед, це контроль за діяльністю у виборчому окрузі №121 народного депутата Романа Ілика та моніторинг дій місцевої влади.

Про модель такого моніторингу, який активісти «Чесно» вже почали впроваджувати щодо депутатів Дрогобицької міської ради, розповіли Петро Хорт та Михайло Ваврин. Зокрема, розроблена технологічна карта спостереження за роботою міських депутатів під час сесійних засідань. Перший аналіз діяльності народних обранців провели під час зсідання сесії міськради 30 листопада. Заповнена технологічна карта, в якій зафіксовано явку депутатів на сесію, їхні виступи, підготовка питань, виголошення запитів і звернень. Планується здійснювати ще й відеофіксацію пленарних засідань. Здобуту інформацію узагальнять і оприлюднять перед наступними місцевими виборами.

У майбутньому планується також аналізувати діяльність депутатів Дрогобицької районної ради, рад у Стебнику, Трускавці, Бориславі, роботу в окрузі депутатів Львівської обласної ради. Звісно, для цього доведеться розширювати лави організації. Активно працюватиме «Чесно» і під час кампанії виборів Президента України та місцевих рад у 2015 році.

На завершення прес-конференції її організатори відповіли на запитання журналістів й закликали до співпраці усіх зацікавлених осіб. Було наголошено, що рух «Чесно у Дрогобичі» вітатиме появу нових та близьких за духом громадських утворень, які працюватимуть і взаємодоповнюватимуть одна одну задля зміни на краще діяльності місцевої влади. Це сприятиме прозорості громадсько-політичних процесів на Дрогобичччині, допоможе у формуванні громадянського суспільства.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора
Джерело: Галицька Зоря

  1. ПартаПарта12-18-2012

    Як прокладка капітельманів Кондзьолка міг функціонувати чесно в “Чесно” – загадка природи!

Leave a Reply