Борислав у небезпеці!!!

Boryslav Shurfy

Саме ця фраза стала лейтмотивом наради, яка відбулася 14 січня 2013 року в приміщенні Бориславської міської ради. Ось тільки дехто розумів це по-своєму, не перейнявшись по-справжньому проблемами міста нафтовиків.

Та й тема наради, як на мене, була дивною – “Вивчення екологічної ситуації, яка склалася у м.Бориславі та в зоні діяльності нафтогазовидобувних підприємств регіону”. Тим більше, що висадився потужний десант на чолі з заступником міністра екології та природних ресурсів Дмитром Мормулем, представниками міністерства з надзвичайних ситуацій, геологічних служб, природоохоронних органів, “Укрнафти”. Що вже тут вивчати, коли діяти треба?! Але, схоже, після зміни уряду нові чиновники фактично починають з нуля, вивчаючи ситуацію. Не встигають зрозуміти суті проблеми, а тим більше чимось конкретно допомогти в її розв’язанні, як їм на зміну приходять інші можновладці, часто від іншої політичної сили, – і все починається спочатку, а Борислав й інші містечка з подібними проблемами знову залишаються сам-на-сам.

Заступник міністра запізнився на півтори години, перевершивши самого Ющенка. З’ясувалося, що біля “катюші” він звернув не на Трускавець, а подався до Дрогобича і тому міг уповні оцінити якість дороги на вулиці Дрогобицькій у Бориславі, особливо біля колишнього хімічного заводу.

Втім, слід віддати належне заступникові міністра. Він на льоту схоплював суть проблеми, намагався скерувати обговорення в конструктивне русло, хоча це не завжди вдавалося, бо представники різних відомств тягнули ковдру на себе, відхрещуючись фактично від розв’язання проблем, а перекидаючи їх на інших. Особливо ці розбіжності виявилися між міністерством екології та природних ресурсів і міністерством з надзвичайних ситуацій. Якщо подібне відбувається на всеукраїнському рівні, тоді стає зрозумілим, чому багато проблем у нашій державі не можна розв’язати в принципі, адже відомчий підхід бере гору над державним мисленням.

Зрештою, аби зупинити такий розвиток подій, заступник міністра попросив представників засобів масової інформації покинути приміщення, аби роздати на горіхи урядовцям. Журналістів і так посадили на задвірки, тому слова Дмитра Мормуля викликали глухий бунт.

Шкода, звичайно, що не вдалося почути все, але й того, що було, достатньо, аби зробити належні висновки.

І найперший з них – ніхто навіть словом не обмовився про надання Бориславу особливого статусу як зони екологічного лиха, хоча під час наради декілька разів згадували Калуш, якому вдалося домогтися цього статусу декілька років тому. І це при тім, що під час передвиборчої кампанії, здається, не було жодного кандидата в народні депутати по Дрогобицькому виборчому округу N121, який би про це не казав. Та й міський голова Борислава Володимир Фірман говорив про це, а тут ніби води в рот набрав, аби зайвий раз не дратувати високопосадовців, розуміючи, що за нинішнього стану державного бюджету такий статус містові нафтовиків не світить.

Втім, слід віддати належне Володимирові Стаховичу, який доволі жорстко відстоював позиції Борислава й щодо загазованості, й небезпеки життю мешканців міста, закликаючи не говорити багато, а розв’язувати проблеми. У відповідь – олімпійський спокій з боку заступника міністра. Тоді міському голові довелося збавити оберти і вже фактично не брати участі в обговоренні проблем.

Зрештою, Дмитро Мормуль виявився прагматичним урядовцем, зазначивши, що “Укрнафта” не є доброчинною організацією, а повинна заробляти кошти. Тому не доводиться сподіватися на те, що Борислав отримуватиме кошти просто так від цієї структури. Заступник міністра запропонував інший шлях, який мені видається нереалістичним.  Мовляв, нехай на рівні області затвердять відповідні екологічні програми, сконцентрують кошти і скерують їх туди, де вони найпотрібніші, в тім числі й у Борислав. Але, мабуть, Дмитро Мормуль і сам здогадується, що за нинішньої системи перерозподілу, яка залишилася ще з радянських часів, кошти підуть туди, куди скаже більший начальник. Зважаючи на слабке бориславське лобі в обласній раді (та й в обласній державній адміністрації, зрештою, теж) навряд чи вдасться щось використати на користь міста.

Важливі проблеми підняв депутат Львівської обласної ради Осип Магур, хоча, мені здається, у цей час заступник міністра думав про щось своє, а тому не дуже сприйняв сказане нашим краянином. А він говорив про те, що попри загазованість слід наголошувати на рівні онкозахворювань, які в Бориславі є найвищими в області. Крім того, було розкрадено величезні кошти, скеровані на ліквідацію наслідків повені 2008 року, а тому багато програм не виконали. Вантажівки “Укранафти” і лісового господарства руйнують дороги, а Барабський міст має тріщину, роботи з берегоукріплення не проведені належним чином. Осип Магур міг би згадати й вулицю Івасюка, де в підвалах будинків утворилися шурфи, з’явилися тріщини на фасадах – через ті ж вантажівки. Двадцять тисяч кубів води невідомо куди йде через зношеність труб. Частині міста можна надати статус гірської зони, але цим предметно ніхто не займається.

Піднімали на нараді й інші проблеми, прямо чи опосередковано пов’язані з загазованістю Борислава. Для спрощення робіт можливою є зміна меж гірничого відводу. Бориславський нафтопромисел можуть визнати так званим важко-видобувним родовищем з усіма пільгами і преференціями, що з цього випливають.  “Укрнафта” може більше коштів вкладати в розв’язання екологічних проблем Борислава, але мають бути враховані інтереси компанії на урядовому рівні.  Зокрема, мова йде про надання пільг при видобутку нафти. Йшлось і про  залучення інвестора на озокеритову шахту, яка стоїть затопленою і не провітрюється.

Одним словом, все це нагадувало відомий вислів “ти мені – я тобі”, своєрідний торг між приватними і урядовими структурами, а бориславці, очевидно, мають розглядатись як товар, яким у разі необхідності можна й пожертвувати.

І хоча Дмитро Мормуль на самому початку наради сказав про завдання, яке перед ним поставив віце-прем’єр-міністр України Юрій Бойко – намітити конкретні дії, які зможуть поступово розв’язати проблеми Борислава, – сам хід наради явно був у протиріччі із цим важливим завданням. Можливо, Юрієві Бойку ще не вдалося знайти в Бориславі “золоту жилу”, як це було з нафтовими вишками, придбаними втридорога його відомством. Якщо Борислав його зацікавить з точки зору зиску, ось тоді і з’явиться інтерес до нашого міста.

Якщо зважити на те, що  в нашому регіоні час від часу відбуваються землетруси, то достатньо невеличкого поштовху, аби Борислав провалився крізь землю у буквальному розумінні цього слова. Ось тоді уряд шукатиме гроші, які нині шкодує дати місту, яке не проголосувало належним чином за Партію регіонів на останніх виборах, литиме крокодилячі сльози за ймовірними жертвами. Бачить Бог, я не хочу, щоби так сталось, але нарада показала, що урядовців тривожать інші проблеми, а не ті, які хвилюють простих бориславців.

Розповідь про нараду читайте і дивіться фотографії на інтернет-сайті tustan.io.ua, а відеозвіт шукайте в Ютубі за посиланням “Інтерв’ю Анатолія Власюка Борислав екологія” (три частини).

Читайте також статтю Анатолія Власюка “Чи допоможе Лавринович Бориславу?” на сайті Українська правда (в рубриці “Колонки авторів).

 

Анатолій ВЛАСЮК

Джерело: Тустань

Leave a Reply