Роман Ілик: “Ініціюватиму у Верховній Раді законодавчо закріпити за Бориславом особливий статус”

Roman Ilyk 2013

Народний депутат України Роман Ілик народився в Бориславі, тут закінчив медичне училище (нині медичний коледж). За посадовими обов’язками опікувався Бориславом, коли працював першим заступником голови Львівської обласної ради.
На виборах до Верховної Ради України набрав у Бориславі найбільше голосів з-поміж усіх інших кандидатів у народні депутати України. Він має своє бачення розв’язання місцевих проблем.
Пропонуємо вашій увазі ексклюзивне інтерв’ю Романа Ілика газеті “Барабський міст”.

– Пане Романе, яке враження на Вас справив візит Глави УГКЦ Святослава Шевчука у Борислав?
– Познайомитись та поспілкуватись у дружній, неформальній атмосфері із Главою УГКЦ було, без перебільшення, для мене найбільш приємною подією 2012 року. Вразила його безпосередність, ерудованість, шляхетність, феноменальна пам’ять, та найбільше – надзвичайна енергетика, яка здатна долати будь-які кордони, особливе піднесення, яке панувало всюди, де був Блаженніший Святослав.
До Борислава Глава УГКЦ приїхав із словами вдячності, саме слово “Дякую” пролунало першим і чи не найчастіше звучало з його уст під час спілкування із викладачами медичного коледжу та й простими бориславцями. На навчання він приїхав 15-річним юнаком, і саме тут пройшли важливі роки, які ми називаємо формуванням особистості. Бо уже через чотири роки, закінчивши Бориславське медичне училище, Святослав Шевчук став поборником тоді ще підпільної Церкви і остаточно обрав свій майбутній шлях.
За кілька годин спілкування із Блаженнішим наче промайнули усі роки навчання. Було приємно згадати викладачів, студентів, безліч цікавих історій, які запам’ятались на усе життя.
– Нещодавно в Бориславі відбулася нарада з екологічних питань, в якій узяли участь представники міністерства екології та природних ресурсів, міністерства з надзвичайних ситуацій, “Укрнафти”, природоохоронці. Не було прийняте рішення про надання Бориславу статусу зони екологічного лиха. У своїй передвиборчій програмі Ви виступали саме за надання Бориславу особливого статусу. Як тепер бути? Чи будете ініціювати у Верховній Раді України прийняття окремого закону по Бориславу?
– Ця нарада відбулася фактично за зачиненими дверима. Зібрались чиновники місцевого рівня, працівники профільних міністерств і вирішили, що Борислав не потребує ніякого особливого статусу. Це цілком у стилі нашої так званої влади. Переконаний – на таких нарадах має бути присутнім не лише народний депутат України, який представляє інтереси міста Борислава у Верховній Раді, а й громадськість і представники засобів масової інформації. Мешканці міста, які роками живуть наче на пороховій діжці, доступно пояснили б чиновникам, що потрібно робити у нашому місті, яке є за крок від катастрофи.
Зі свого боку – безперечно, ініціюватиму у Верховній Раді законодавчо закріпити за Бориславом особливий статус. Це буде тривала, системна робота, яка, сподіваюсь, дасть позитивний результат для громади.
– За показниками захворювання Борислав займає сумнівне перше місце у Львівській області. Що маєте намір зробити з цього приводу як перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з охорони здоров’я?
– Такі високі показники захворюваності – це наслідок усіх екологічних проблем Борислава, єдиного міста в Європі, яке розташоване просто на нафтовому родовищі. Це також і одна з головних підстав оголосити місто зоною екологічного лиха і у такий спосіб добиватись збільшення фінансування не лише на попередження катастрофи та вирішення екологічних проблем, а й на охорону здоров’я, окремі програми оздоровлення місцевих мешканців. Найбільш тривожними є показники захворювання на бронхіальну астму та онкологічні хвороби.
Тут надзвичайно важливим є об’єднання зусиль влади та громадськості усіх рівнів, аби спільно розв’язувати проблеми. У цьому контексті варто згадати створення Асоціації місцевих рад “Франковий край”, до якої увійшли голови усіх міст Дрогобиччини та голова Дрогобицькоі районної ради. Як народний депутат докладатиму усіх зусиль для розв’язання наших проблем на центральному рівні.
Сьогодні не потрібно бути фахівцем, щоб говорити про те, наскільки необхідним є реформування медицини. Це буде окремим напрямком моєї законотворчої роботи. Нині чимало людей, які потребують складного лікування, опиняються наодинці зі своєю бідою. Так не повинно бути.
Водночас і мандат народного депутата, і посаду першого заступника парламентського комітету використовуватиму для того, аби допомогти у складних ситуаціях, наскільки це буде можливо. У Бориславі, як і в усіх інших містах округу, вже скоро запрацює моя громадська приймальня, де можна написати звернення. Також звернутись із своєю проблемою безпосередньо до мене можна через мій сайт в Інтернеті, де для цього створено спеціальний розділ: http://romanilyk.com/(написати звернення).
– Якими є зараз Ваші стосунки з керівництвом Борислава, яке під час передвиборчої кампанії не підтримало Вас, а надало перевагу представникам партії влади?
– Для мене визначальним є бажання працювати спільно, однією командою для розв’язання складних проблем нашого регіону. Тому не проводжу розслідувань, хто і як голосував (посміхається – А.В.). А найбільш цінною є та висока довіра, яку виявили мені наші краяни у день голосування. Приємно, що Борислав став містом, яке віддало за мою кандидатуру чи не найбільше голосів.
– Говорять про відкриття Дрогобицького шпитального округу. Якою буде доля бориславських лікарень? Чи будуть звільнені з роботи лікарі, медсестри та інший персонал цих лікарень? Як Ви ставитесь до медичної реформи, що зараз здійснюється? Чи буде Комітет Верховної Ради України з питань охорони здоров’я, в якому Ви працюєте першим заступником голови, вносити якісь корективи в проведення медичної реформи?
– Так, справді такі ініціативи є. Вони стосуються не лише Борислава, а всього Дрогобицького округу. Адже Дрогобич – колишній обласний центр, тому специфіка галузі охорони здоров’я тут інша. Реформувати систему охорони здоров’я необхідно, і особисто я наполягатиму, щоб це був, можливо, окремий пілотний проект в Україні.
Розумію побоювання людей сьогодні уже від самого слова “реформа”. Бо на думку відразу спадають пенсійні, податкові “реформи”, які тільки ускладнили і так непросте життя українців, зробили їх ще біднішими.
Реформування медицини має відбуватись виключно в інтересах пацієнтів, а також – медичного персоналу. Бо шанована у всьому світі професія лікаря дискредитована в Україні мізерними зарплатами. А це, у свою чергу, породжує безліч інших проблем у медицині. Тому будь-які нововведення повинні бути чітко продумані, пройти громадські слухання, тільки тоді йтиме мова про їх впровадження.
– Нещодавно координатор громадського руху “Чесно” у Дрогобичі Тарас Демко звернувся до Вас з листом про відсутність Ваших приймалень як народного депутата України. Я чув, що Ви хочете відкривати їх у приміщеннях міських рад. Прошу підтвердити або спростувати цю інформацію.
– Є чітка вимога Закону України “Про статус народного депутата” (ст. 26, 28) про те, що приміщення для організації роботи помічників-консультантів, де будуть діяти громадські приймальні, надають в обов’язковому порядку органи місцевого самоврядування або виконавчої гілки влади. Це гарантується Державою. Відповідні листи від мене отримали міські голови Дрогобича, Трускавця, Борислава, Стебника та голова Дрогобицької районної ради. Приймальні повинні діяти поблизу міських та районної рад округу. Це буде зручно і для громадян, і для комунікації з місцевою владою при розв’язанні проблем мешканців Дрогобиччини.

Анатолій ВЛАСЮК

  1. різкарізка02-02-2013

    Вже котра зарплата в депутатів Зради, а видатний стоматолог хіба тепер якусь вигадку про Борислав видав! Капітельманам головне наобіцяти.

Leave a Reply