Справедливість має бути відновлена

Roman Ilyk 2013

Лідер Львівської «Батьківщини» Роман Ілик уже як народний депутат хоче ініціювати дочасні вибори Львівської міської і обласної рад. Він каже, що для цього є всі правові підстави, оскільки в 2010 партію Юлії Тимошенко незаконно усунули з виборчого процесу. Спочатку це питання мають погодити у фракції і з партерами по опозиції, проте Ілик переконаний, що в «Свободи» й «УДАРу» апріорі не повинно бути причин виступити проти, навпаки – вони мають бути співініціаторами цього кроку. Про це, а також про останні перипетії у Верховній Раді, нові звинувачення проти Тимошенко і внутрішні процеси в «Батьківщині» він розповів у інтерв’ю ІА ZIK.

Головне, що ми побачили, – це страх більшості

– Як вам у новому статусі народного депутата? Як пройшли для вас ці перші місяці роботи у Верховній Раді?

– Передусім, це цікаво. А головне – це можливість спільно з колегами з опозиції формувати основні політичні напрями країни. Водночас, якщо відповідально виконувати всі депутатські обов’язки, а саме так і намагаюся робити, то завантаженість роботою надзвичайно велика. Це робота в парламенті, в комітеті і, безумовно, в окрузі.

– Щодо останніх подій в Раді, то чому опозиція все-таки пішла на компроміс і замість сенсорної кнопки погодилася на інший механізм персонального голосування? Чи так уже не хотілося перевиборів обом сторонам, що вони погодилися піти таким шляхом?

– Тут важливо не те, в який спосіб відбувається голосування – чи підняттям рук, чи шляхом використання якоїсь кнопки, в тому числі сенсорної. Важливо, щоб це голосування відбувалося персонально.

Тому ті зміни до регламенту, які ухвалили, вважаю перемогою опозиції. Вони дають можливість забезпечити персональне голосування кожного депутата. Головне, що ми побачили, – це страх тієї так званої більшості. Адже як тільки запрацює персональне голосування в парламенті, тоді буде видно віртуальність цієї більшості. Ми й надалі блокуватимемо парламент, якщо будуть спроби реанімувати «кнопкодавство». І якщо постане питання дострокових виборів – ми до них готові.

– Ви були ознайомлені з тим, як ішли переговори? Чому вони тривали так довго? У Партії регіонів кажуть, що нібито з самого початку пропонували той варіант, який врешті був проголосований.

– Голова фракції постійно інформував нас про те, що відбувається під час перемовин. Насправді з кожним разом регіонали висували все нові і нові вимоги, які вже важко було навіть перелічити. Хоча є чітка вимога Конституції про персональне голосування.

Біда нашого політикуму, як і суспільства в цілому, в тому, що переважна більшість думає, як не виконувати закон, а має бути навпаки. Ще закон не прийняли (який би передбачав введення сенсорної кнопки при голосуванні в Раді, – ред.), а вже придумують, як з допомогою мобільного телефону чи в якийсь інший спосіб можна його обійти. І це демонструється на камери для всієї країни. Політики повинні зрозуміти, що закон для всіх однаковий і його необхідно дотримуватись.

– Якщо опозиція вже добилася персонального голосування, які будуть наступні кроки?

– Ухвалення тих законопроектів, які були в нашій програмі. Зараз їх є вже значно більше, ніж 80. Практично всі вони зареєстровані. Перед пленарним засіданням 5 березня буде проведено засідання фракції, на якому визначимо черговість розгляду законопроектів. Найперше повинні розглядатися питання щодо української мови, соціальної політики, скасування депутатських пільг і преференцій. І, безумовно, ті найболючіші проблеми, з якими щодня стикаються мільйони українців – погані дороги, екологія, відсутність роботи, низькі заробітні плати й пенсії.

 

Тимошенко ніколи не покине Україну

– На Вашу думку, яка перспектива нових звинувачень проти Тимошенко? Чи очікуєте, що все-таки буде довічне ув’язнення?

– Для всіх очевидно, що ці звинувачення є абсурдними. З таким же успіхом її можна звинувачувати і у вбивстві Кеннеді, і, як говорять в Євросоюзі, в тому, що на Місяці з’явилися нові плями. Абсурдність цих звинувачень бачить вся країна і в показах так званих свідків, які отримують преференції за те, що дають неправдиві покази, переповідають якісь історії, почуті від уже померлих людей. Крім того, ми бачимо, що суд ще не відбувся, а Генпрокурор уже визнав Тимошенко винною. Влада знову реалізовує давно відому формулу – «була б людина, а статтю ми знайдемо».

– Нещодавно була така інформація, що влада була б готова випустити Тимошенко на лікування за кордон, якщо би вона не повернулася звідти. Такий варіант можливий?

– Це ще раз підтверджує, що влада просто боїться Тимошенко. А найбільше цього боїться, зрозуміло, Янукович. Та ми маємо чітку відповідь від самої Юлії Тимошенко, що вона не покине Україну і не уникатиме тих політичних процесів, які тут відбуваються.

– Як відбувається керівництво партією, поки Тимошенко за ґратами?

– Функцію керівника партії, як і раніше, виконує Олександр Турчинов, є політрада партії, президія політради. Засідання політради партії відбулося минулого тижня. Ми ухвалили всі необхідні рішення, аби партія перейшла до повноцінного функціонування місцевих партійних організацій у міжвиборчий період.

– Чи буде продовжуватися процес об’єднання з «Фронтом змін» аж до створення єдиної партійної структури?

– Навіть більше – йдеться про об’єднання з усіма вісьмома партіями, які йшли на вибори однією колоною як Об’єднана опозиція «Батьківщина». На цьому не один раз наголошувала Юлія Тимошенко. Політрадою визначений чіткий механізм, як це можна зробити – це вступ до партії «Батьківщина» на загальних підставах. Якщо члени інших партій мають бажання приєднатися до нашої політичної сили – ми тільки вітаємо це.

– На якому етапі зараз цей процес? Усі партії з цих восьми готові до такого?

– Це рішення не просте, адже потребує трансформацій партійних осередків. Рішення ж, до прикладу, про ліквідацію осередку можуть ухвалити лише на з’їзді чи партійній конференції. Думаю, що найближчим часом ми станемо свідками того, як щонайменше дві-три партії увійдуть в «Батьківщину».

– У зв’язку з такими процесами вже готуються якісь кадрові зміни в самій «Батьківщині»?

– Зараз ми працюємо над тим, щоб зміцнювати осередки дільничних партійних організацій і первинних партійних організацій, які працюють у кожному селі, селищі.

Ми провели відповідні кадрові зміни в обласній партійній організації. 25 лютого відбулося розширене засідання бюро за участі голів усіх територіальних партійних організацій. Першим заступником голови обласної організації обрано Степана Давимуку. Це людина, яка відома на Львівщині і яка досі перебувала в кадровому резерві партії «Батьківщина». Також відбулися кадрові ротації за окремими напрямами – за напрямом роботи з депутатськими фракціями, в оргвідділі, який керує громадськими приймальнями. Тому ми з новими силами зараз визначили пріоритетні для себе завдання, які й будемо реалізовувати найближчим часом.

«Свобода» й «УДАР» мають підтримати перевибори ЛМР і ЛОР

– Коли йшлося про можливий розпуск Верховної Ради, ви казали, що будете ініціювати і дострокові вибори до Львівської міської і обласної рад. Чи будете тепер піднімати це питання?

– Позиція «Батьківщини» залишається незмінною. У 2010 році вибори до Львівської обласної і до Львівської міської рад відбулися без участі нашої партії, яка була заблокована. У нас є відповідні рішення судів, де чітко сформульовано, що влада незаконно втрутилась в діяльність політичної партії. Це є правовою підставою для прийняття постанови у Верховній Раді про дочасні вибори до Львівської обласної і міської рад.

Як народний депутат можу ініціювати розгляд цього питання, звичайно, погодивши його у фракції і з нашими політичними партнерами. Не вбачаю жодних підстав, щоб «УДАР» чи «Свобода» нас не підтримали в цьому питанні, оскільки справедливість повинна бути відновлена. Вони апріорі не можуть бути проти, а навпаки – виступити співініціаторами цього кроку та відмовитися від мандатів рад, обраних у недемократичний спосіб. Із «Свободою» та «УДАРом» ми є колегами, однодумцями, і не лише сповідуємо, а й реалізуємо демократичні принципи.

На виборах до парламенту третина мешканців Львівщини підтримала нашу політичну силу. І ці люди повинні мати своїх представників в обласній і міській радах. На політраді партії ми це питання обговорювали. І я сподіваюся, що найближчим часом буде прийнято консолідоване рішення, після чого буде запущений відповідний правовий механізм.

До речі, питання перевиборів до обласної ради постало і на Тернопільщині, також плануються дочасні вибори Київської міської ради і міського голови Києва. Тому не виключено, що ці питання можуть розглядатися одночасно.

– А як тоді з проміжними виборами, які мають відбутися 7 квітня?

– Щодо проміжних виборів, то Львівщина зганьбилася на всю Україну. Якщо півмільйона мешканців не мають свого представника в обласному парламенті – це не тільки ганьба, а й злочин перед виборцями. Вибори, які мали бути ще в січні, відбудуться з двомісячним запізненням.

Водночас у всіх округах будуть висунені узгоджені кандидати від «Батьківщини», «Свободи» й «УДАРу». За «Батьківщиною» закріплені два округи – Сокальський і Яворівський виборчий округ. Єдність, яку ми спільно продемонстрували на останніх виборах, триватиме і надалі. Завдання «Батьківщини» – створити фракцію у Львівській обласній раді. Переконаний, що наші узгоджені кандидати обов’язково переможуть.

З мешканцями Дрогобиччини – «живий» контакт

– Перейдемо до вашої безпосередньо роботи в окрузі. Чи зустрічаєтесь зі своїми виборцями?

– Так, з мешканцями Дрогобиччини у мене «живий» контакт, про всі проблеми знаю безпосередньо від них. Ось учора був на дрогобицькому ринку. Як відомо, частину ринку міська влада віддала під забудову, не порадившись ні з ким. Селян, які там торгували своєю продукцією, буквально «викинули» за паркан, яким обгородили ділянку майбутньої забудови. Це справжня дикість, хоча у нашій країні таке стало нормою життя. Моя позиція як народного депутата дуже проста і зрозуміла – я зажди на боці громади та простих людей. Переконаний – усі рішення, які приймаються владою, чи то місцевою, чи обласною, чи на державному рівні, повинні бути виключно в інтересах людей. У нас же – все навпаки. Люди уже панічно бояться таких слів, як «нововведення», «реформа», а особливо – «покращення».

Щодо ситуації на ринку – то я подав звернення у прокуратуру і вимагаю перевірити законність дій дрогобицької влади. Та все ж переконаний, що без активних дій – пікетів, мітингів, протестів, неможливо відстояти інтереси громади.

 

А є ще питання жахливих доріг, закриття шкіл, лікарень… Будучи у жорсткій опозиції, вирішувати ці питання надзвичайно складно. Тому не виключено, що кликатиму громаду на пікети – до міських рад, РДА чи ОДА – аби вимагати від чиновників реальних дій. Бо, як казав знаменитий герой Івана Франка, бориславець Бенедьо Синиця, «тільки ми самі можемо собі помогти, а більше ніхто нас не порятує».

Також на території округу створено п’ять моїх громадських приймалень – у місті Дрогобич, окремо для Дрогобицького району, а також у Стебнику, Бориславі і Трускавці. Їхні двері будуть відчинені щоденно у понеділок, середу і п’ятницю зранку і, відповідно, у вівторок і четвер – після обіду. Крім того, звернутися до мене можна через офіційний сайт. Зазначу, що усі звернення перечитую особисто. Більшість з них стосуються працевлаштування, лікування, інших соціально-побутових проблем. Є і цікаві пропозиції щодо розвитку Дрогобиччини. На підставі усіх звернень мої помічники готують відповідні депутатські запити.

– Ви також є першим заступником голови Комітету ВР з питань охорони здоров’я.

– Так, хоча у зв’язку з тим, що Верховна Рада не розпочинала свою роботу, засідання комітету відбувалося у формі нарад, а тому ми не могли ухвалювати жодних рішень. Уже накопичилося чимало нагальних питань, які необхідно терміново розглянути на комітеті. Насамперед – так зване реформування медицини, яке чомусь зводиться до закриття медичних закладів, звільнення медпрацівників і до того, що звичайний пацієнт не може потрапити до кваліфікованого лікаря. Тому суть цієї реформи, яка запропонована урядом Азарова, зараз є предметом обговорення в комітеті. Також це питання, які стосуються контролю за виробництвом і розповсюдженням ліків. Крім того, багато вже говорили про вакцини, якими сьогодні послуговуються медичні заклади.

Ще одне важливе питання – це фінансування медицини. Воно може обернутись катастрофою для України – бракує близько 30 мільярдів гривень. Під загрозою опинились усі державні цільові програми з лікування онкохворих, серцево-судинних захворювань, цукрового діабету тощо. Загалом у бюджеті на медицину передбачено 3,5 відсотка від ВВП, а за рекомендацією ВООЗ, якщо видатки на медицину становлять менше 6 відсотків ВВП, то галузь взагалі існувати не може. Тому ініціюватиму зміни до бюджету в частині перегляду фінансування медицини.

Тетяна Штифурко, ІА ZIK

 

  1. Яків СтепановичЯків Степанович02-28-2013

    Нарешті хоч хтось вступиться за простий люд. Вже ті мордаті депутати так всіх дістали а Радзієвського-не на пенсію а прямиком у тюрму разом із костильом і шильником ну і метика туди ж.

  2. фермерфермер03-01-2013

    Якщо вже сам Ілик у нас на базарі купує,то наш базар буде жити

  3. гордігорді03-03-2013

    Ілик став грудьми за наше молоко і сметанку!

Leave a Reply