Заблоковані у пастці

Ilyk Drohobych

Те, що Верховна Рада не запрацює, для багатьох стає очевидним фактом. Справа Власенка є принциповою для опозиції, а тому відступати ніхто не буде.

А оскільки блокування – єдиний метод політичного тиску, то трибуна буде в облозі.

Український парламентаризм потрапив у справжню пастку: розблокувати – це власноруч віддатися в полон режиму, прийняти правила гри, де закон і право втратили свою цінність; блокувати далі – усвідомлено готуватися до розпуску парламенту.

Зрозуміло, що Янукович намагається використати це аби знищити парламентаризм як останній прояв демократії. Парламент 7 скликання залишається єдиним демократичним острівцем. Усі інші гілки влади здались вже давно в полон Сім’ї.

Тому президенту легше розпустити неугодну Верховну Раду і спокійно подумати, що робити далі. Ця пауза може бути достатньо затяжною, ну як для прикладу у Києві з обранням мера.

Досвід є, бажання теж, аргументи завжди знайдуться: наприклад нема грошей….

А цюпарламентську паузу можна використати для ухвалення потрібних рішень, без будь-якого контролю та перешкод. Наприклад, про вступ у Митний союз. А разом з достроковими парламентськими виборами провести відповідний референдум.

А відповідальність за розпуск парламенту, звичайно, перекласти на опозицію. Недаремно з сайту регіоналів позникали усі згадки про те, як вони блокували трибуну.

На Банковій без сумніву мають кілька сценаріїв розвитку подій на перспективу. Парламент можуть розпустити: А – назавжди, В – до нових перевиборів за “покращеним” сценарієм, С – запровадити двопалатний парламент.

Звичайно, на перший погляд декому може видатися, що реалізувати план щодо ліквідації парламенту неможливо. Але це тільки на перший погляд.

Вже зараз готується суспільна думка, що народні депутати – це дармоїди, які пожирають левову частину бюджету і заважають впроваджувати реформи, покращувати життя простих громадян. А тому непотрібні апріорі.

За другим варіантом, влада може просто використати затяжну паузу до нових, вже безперечно “покращених” виборів, аби прийняти необхідні їй законодавчі ініціативи, наприклад шляхом референдуму.

І третій варіант, який щораз частіше з’являється на поверхні – введення в Україні двопалатного парламенту на зразок Росії.

Політичне підґрунтя – недієздатний парламент 7 скликання, розстановка сил у якому кардинально не зміниться і після нових виборів. Тому, мовляв, треба змінювати формат.

Ну а двопалатний парламент витіснить опозицію на маргінес. І настане ера монархії Януковича І Віктора Федоровича.

І буде все гладко, мирно, тихо і “покращувати” життя вже будуть безперешкодно і стрімко. Бо ж зараз їм не дають рай в Україні будувати.

Тут при нагоді хочеться продемонструвати порівняльний аналіз законодавчих ініціатив “Батьківщини” та Партії регіонів. Огляд законопроектів, зареєстрованих у лютому парламентськими фракціями оприлюднений на сайті Громадської мережі “Опора”.

Що пропонує “Батьківщина”:

Посилити відповідальність за катування, незаконні затримання, примушення давати покази.

Посилити відповідальність за прийняття суддями завідомо неправосудних рішень.

Привести КПК України до європейських стандартів судочинства.

Встановити межу для зменшення золотовалютних резервів НБУ.

Спростити процедуру отримання пільг підприємствами, де працюють інваліди.

Запровадити одноразові трирічні канікули для нових зареєстрованих фізичних осіб – підприємців.

Посилити бюджетну дисципліну, відповідальність за нецільове використання коштів.

Профінансувати програму “Питна вода України”.

Встановити державні гарантії забезпечення молоді житлом.

Удосконалити пенсійне забезпечення громадян України, які працюють за кордоном, членів особистих селянських господарств та працюючих в’язнів.

Підвищити та розширити державний соціальний захист інвалідів.

Переглянути та розширити споживчий кошик, підвищити прожитковий мінімум.

Заборонити нарахування та стягнення пені за борги за комунальні послуги.

Заборонити використання будівель освітніх закладів не за призначенням.

Ось які законодавчі ініціативи пропонує Партія регіонів:

Дозвіл на створення казино у 5 зіркових готелях та впорядкування лотерейних ігор.

Спрощення процедур передачі землі державної і комунальної форм власності у користування громадян і юридичних осіб та зменшення платежів державі за це.

Звільнення від оподаткування інвесторів, які працюють в АР Крим.

Дозволити депозитні вклади лише у валюті України та встановити оподаткування депозитів.

Зміни до Сімейного кодексу, якими пропонується дозволити роз’єднувати при всиновленні рідних одне одному дітей.

Об’єднати заклади позашкільної і дошкільної освіти в одну систему із загальною освітою.

Збільшити підстави для дострокового припинення повноважень народних депутатів та депутатів місцевих рад.

Чотири законопроекти про відзначення подій, які стались під час Другої світової війни: три стосуються боротьби Червоної армії із фашистськими загарбниками та пропозиція відзначити “річницю Сталінградської битви”.

Думаю, прагнення покращувати життя простого українця видно неозброєним оком.

Протистояти цьому “покращенню” можна лише спільними силами. Сьогодні опозиція демонструє єдність і злагодженість дій. Ми готові до нових виборів, готові знову йти на округи і боротися за довіру людей.

Ми готові виставити єдиного узгодженого кандидата на дострокових президентських виборах! Ми впевнені у своїй перемозі.

За останніми соціологічними даними, Янукович програє будь-якому опозиційному кандидату. Але, на жаль, цього вже замало.

Останні вибори показали, на що готовий йти Янукович. Це відчули люди на Сході, і на Заході, бо ставали свідками безпрецедентних порушень закону і відвертого бандитизму на дільницях.

Тому очікувати, що перевибори будуть демократичними – це ілюзія. Але найстрашніше те, що цих перевиборів може взагалі й не бути. Кожен, кому цінна свобода і демократія, повинен це зрозуміти.

Нема вже хати скраю. Ця хата над прірвою. Боротись за неї повинен кожен українець. Боротися своєю небайдужістю, активною громадською позицією.

Не треба йти на барикади і жертвувати власним життям. Треба просто прийти разом зі своєю родиною, своїми дітьми на віче, які будуть відбуватися по всій країні і сказати режиму – “Нас багато! Ми будемо йти до кінця і захищати своє право жити у демократичній країні!”.

Роман Ілик, народний депутат України, лідер Львівської “Батьківщини”, для УП

Українська правда

  1. @@03-15-2013

    ….блокування не єдиний метод тиску на владу.Ведіть людей на революцію, а не відсиджуйтеся під трибуною. Бо якщо ви цього не зробите може початися народний або голодний бунт і буде дуже некерований.

Leave a Reply