Дискусійний клуб: Дрогобицькі ринки

Dyskusijnyj Klub11

21 березня відбулось  чергове, тридцять четверте, засідання Дискусійного клубу.
ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ДРОГОБИЦЬКОГО РИНКУ

Саме про це говорили учасники Дискусійного клубу на своєму черговому, тридцять четвертому, засіданні, яке відбулося 21 березня 2013 року.
Експертом виступив приватний підприємець Микола Лагодич. Йому опонував представник адміністрації комунального підприємства “Дрогобицький ринок” Володимир Олеарчик.
Забігаючи наперед, зазначу, що основною проблемою дрогобицького ринку залишається наступна: далеко не всі кошти, в той чи інший спосіб вилучені від підприємців, які там працюють, потрапляють до міського бюджету. Учасники Дискусійного клубу переконані, що вони осідають в кишенях можновладців. Адже недаремно з приходом нового міського голови змінюється і директор ринку. Ця схема відпрацьована десятиліттями, і дрогобицька громада втрачає на шахрайстві й корупційних діяннях.
Своє бачення подій на Дрогобицькому ринку Микола Лагодич розпочав із того, як взагалі поводиться влада в місті. За його словами, Дрогобицький ринок на сьогоднішній день є підприємством, яке за своєю структурою і напрямками діяльності повинне бути найбільш прибутковим і приносити найбільший дохід у бюджет міста. “В даному випадку я би розглядав Дрогобицький ринок як курку, що несе золоті яйця, – підкреслив він. – І був би великий зараз гріх, якби ми цю курку почали різати”. Проте Микола Лагодич вважає, що Дрогобицький ринок, звичайно, потребує реконструкції, формування нової концепції й зовсім іншого підходу до розбудови підприємства. Ринок має бути сучасним і кращим – це очевидно. На його думку, треба почати з проектування і концепції нового Дрогобицького ринку, де 61 відсоток мало би місто, а 39 відсотків належали би підприємцям. Звичайно, місто не має коштів у бюджеті для побудови нового ринку, але це можна було би зробити за рахунок підприємців, які працюють на ринку, й інвесторів. Можна за рахунок цього зібрати декілька мільйонів гривень, аби збудувати новий ринок, і збудувати його якнайкраще. Місту залишаться доходи від ринку, сам новий ринок, а Дрогобич матиме у комунальній власності 61 відсоток підприємства.
Володимир Олеарчик як міг захищав інтереси підприємства, на якому працює, і слід зауважити, що робив він це уміло. Щоправда, одного разу переплутав цифри доходів ринку, назвавши лише продовольчий ринок, а не все підприємство загалом. Проте, якщо врахувати, що йому опонували мало не всі присутні, то перше хрещення дискусійним боєм можна вважати добрим.
Особливо на пана Володимира нападали ті, хто працює на ринку. Так, Лідія Надкернична закидала його питаннями, відповіді на які, в принципі, вже були відомі, – і вони були явно не на користь ринку.
Пані Тетяна, яка теж влаштована підприємцем на ринку, говорила про неправильно укладений договір, за яким люди фактично опиняються у безправному стані. Вона звернулася в різні контролюючі органи, в прокуратуру і зараз очікує відповіді на свої скарги.
Несподіваним захисником Дрогобицького ринку виявився Роман Москаль, лідер дрогобицької “Батьківщини”. Але коли з’ясувалося, що його дружина працює адміністратором на підприємстві, все встало на свої місця. За його словами, він знає проблему зсередини, так що не погоджується з категоричними висновками багатьох виступаючих.
Ольга Єлізарова вважає, що слід залишити молочний ринок таким, яким він є. Це викликано тим, що чимало іноземців приїжджають до Дрогобича, їм подобається блукати саме таким ринком. Крім того, нічого екзотичного в цьому нема, адже подібні ринки є в багатьох державах світу, а якщо запхати їх у бетонні конструкції, вони втратять свою привабливість.
Цю думку продовжив народний трибун Ярослав Бігуняк, який згадав свою поїздку до Таїланду, організовану донькою. Там теж є подібні ринки, причому працюють вони цілодобово.
Своє бачення проблеми висловив керівник Асоціації “Нові Горизонти” і редактор однойменної газети Олександр Магльона. Він вважає, що ринок не може існувати в такому стані, як зараз. Потрібно щось робити, але без ущербу для людей, які на ньому працюють.
У депутата Дрогобицької міської ради Романа Курчика та представника Інтернет-сайту “Дрогобич Інфо” Максима Федиса було чимало запитань до Миколи Лагодича та Володимира Олеарчика, але, на жаль, не на всі вони отримали вичерпні відповіді.
Зі знанням справи говорила про проблеми Дрогобицького ринку журналістка Вікторія Лишик. І це не дивно, адже вона одна з перших ще минулого року на сторінках засобів масової інформації та на Інтернет-сайтах загострювала цю проблему.
Депутат Стебницької міської ради і помічник народного депутата України Романа Ілика Микола Варивода акцентував увагу на тому, що Дрогобицький ринок справді може приносити прибуток, але справа в тім, які кадри там працюють і чи здатні вони виконувати покладені на них зобов’язання, бути висококласними менеджерами своєї справи.
Йому фактично заперечив громадський діяч Богдан Гринчишин. На його думку, якість й ефективність роботи на Дрогобицькому ринку не залежить від кадрів, а від того, як підприємством керують ті, хто сидить у ратуші. Він переконаний, що наскільки пасивною є громада, настільки активно в своїх оборудках діють можновладці.
Про проблеми й перспективи дрогобицького ринку “Чагарі” розповів його директор Ігор Кушнір. За його словами, влада й контролюючі органи роблять вигляд, що на підприємстві все нормально, не хочуть у принципі розв’язувати проблем, які виникли. А саме від влади та інших державних органів залежатиме, чи законно працює на “Чагарях” група підприємців, чи нема корупційних дій з боку міліції, яка фактично “кришує” ринок, і таке інше.
Дискусія загалом засвідчила, що представники громадськості не є байдужими до проблем ринку, але їхні конкретні пропозиції щодо розв’язання проблем не співпадають з підходом, запропонованим владою. Можливо, тому й виникають конфлікти, що влада, як це вже зазвичай відбувається, діє не прозоро, ставить дрогобицьку громаду перед фактом прийнятого рішення, яке не завжди буває оптимальним.
На сайті tustan.io.ua шукайте розповідь про це засідання Дискусійного клубу і переглядайте світлини. Відео-звіт про тридцять четверте засідання Дискусійного клубу шукайте в Ютубі за посиланням “Анатолій Власюк 34 Дискусійний клуб” (13 епізодів).

Анатолій ВЛАСЮК

Leave a Reply