Надалі успішно контролюватиме владу Михайло Ваврин

Demko

Нещодавно у місті Котермака за ініціативи та сприяння руху «Чесно в Дрогобичі» відбулася прес-конференція на тему «Місцева влада для громади, чи громада для місцевої влади? Результати моніторингу діяльності міського голови і депутатів Дрогобицької міської ради протягом 2010-2012 рр.».

Доповідали громаді про свої дослідження (результати моніторингу і аналіз даних щодо діяльності депутатів Дрогобицької міської ради та мера Дрогобича Олексія Радзієвського) координатор руху «Чесно» Олег Балог, Тарас Демко, Володимир Кондзьолка, Петро Хорт, Богдан Гринчишин, Михайло Ваврин та Богдан Юзефів.

Про відвідуваність депутатів сесійних засідань міської ради розповів присутнім Тарас Демко. Він акцентував увагу на тому, що Рух «Чесно в Україні» дуже серйозно відноситься до відвідування депутатів Верховної Ради України пленарних засідань сесій, оскільки народні обранці за час проведення сесії звільняються від своїх безпосередніх обов’язків за основним місцем праці. У ст. 20 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» чітко сказано про те, що депутат місцевої ради зобов’язаний бути присутнім на пленарних засіданнях ради та засіданнях постійної депутатської комісії, інших органів ради, до складу яких він входить. У ст. 37 йде мова про те, що однією з підстав відкликання депутата місцевої ради є його пропуск протягом року більше половини пленарних засідань, або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин рішень, доручень виконавчої ради та її органів.

Присутнім було роздано матеріал про рейтинг відвідування депутатами сесійних засідань за 2010-2012 рр. (пропоную читачам з ними ознайомитись). Червоний колір свідчить про пропуск депутатів засідань сесій, наявність голубого – депутат був лічильником на пленарних засіданнях, зелений колір говорить про те, що депутат був секретарем на сесії, чорний – нагадує, що місцевий депутат Валерій Скотний (колишній ректор Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І. Франка) помер. Пан Тарас відзначив у своїй доповіді, що депутата з «Сильної України» Ларису Панькевич, директора ЗОШ №2, шість разів за останніх два роки було обрано секретарем сесії (тим самим встановлено рекорд). Це в той час, коли більш, як 50 відсотків інших депутатів секретарями ради не були жодного разу. Гадаю, коментарі тут зайві… Лічильниками сесійних засідань за останніх два роки (поза конкуренцією) були директор КП ЖЕО Богдан Недбальський (партія «Батьківщина») та Михайло Шеремета (партія «Пора»). Перший був чотири рази у лічильній комісії, другий – п’ять разів. Цей факт також наводить на певні роздуми.

Як відзначив, п. Демко, 2010 року рух «Чесно» не так скрупульозно моніторив владу, оскільки цього року за каденції Олексія Радзієвського відбулося лише дві сесії Дрогобицької міської ради. У 2011 році жоден з депутатів не пропустив більше 50-и відсотків пленарних засідань. Найбільш проблемним щодо відвідуваності депутатів сесійних засідань був 2012 рік. Лідером-прогульником минулого року був депутат Дрогобицької міської ради Микола Походжай (партія «Пора»). 3 15-и пленарних засідань, що були офіційно визнані Дрогобицькою міською радою, він пропустив 13 (86,6%). Друге місце серед тих, що пропустили сесії, посідає Володимр Кулина (партія «Пора»), який пропустив 73 відсотки засідань, третє місце за кількістю пропусків займає Володимир Білоган (партія «Свобода», 60%). Найдисциплінованішими визнано депутатів Михайла Ваврина (партія «Батьківщина») та Галину Дівчур (Партія захисників вітчизни), які не мають жодного пропуску за останніх два роки.

Петро Хорт доповнив виступ п. Тараса тим, що депутатам не потрібно звітуватись про свою діяльність перед Рухом «Чесно в Дрогобичі». Вони зобов’язані звітувати перед своїми виборцями, перед громадою міста. Для „чеснюків” достатньо того, аби депутати подали їм дані щодо дати та місця проведення зустрічі з виборцями, де народний обранець звітуватиметься про свою роботу. Даючи оцінку звітові народного обранця Романа Муля, п. Петро акцентував увагу на тому, що там дуже багато уваги було приділено його меценатству. Така „формальність” для звіту не годиться.

Олег Балог у своєму виступі відзначив, що, йдучи на вибори, кандидати в депутати часто тільки обіцяють. Але ні особи, котрі стали депутатами, ні наше суспільство, не звикло, щоб народні обранці виконували свої обіцянки, або ж несли відповідальність за їх невиконання. Рух «Чесно в Дрогобичі» висвітлив і подає на соціальне обговорення дані про діяльність депутатів міської ради. І довів до відома присутніх, що на його запит щодо відвідуваності депутатами Дрогобицької міської ради пленарних засідань сесій протягом 2010-2012 рр. було отримано офіційну відповідь за підписом керуючого справами Дрогобицького міськвиконкому Євгена Шильника. На цьому й базується моніторинг Руху „Чесно” депутатського корпусу щодо відвідування сесій міської ради Дрогобича.

Було надано також слово гостеві прес-конференції, відомому політичному та громадському діячеві Святославу Грабовському. У своєму виступі він акцентував увагу на тому, що після публікації ЗМІ матеріалів про те, як депутати Трускавецької міської ради відвідують сесію, якість їх відвідування покращилася на 15 відсотків. Він також представив присутнім картину щодо якості відвідуваннями депутатами Трускавецької міської ради сесійних засідань (звіт п. Святослава додається до матеріалу публікації).

Богдан Гринчишин розповів про своє бачення звіту міського голови Дрогобича перед громадою міста. На його думку, під час звіту не було задіяно людей до обговорення теми щодо зупинення промисловості у місті. Передні ряди актового залу з певних на то причин були зайняті, або ж „окуповані” особами, що слугують інтересам влади. А інцидент, коли без відомих на те причин, молодики сумнівної репутації перешкоджали журналістській діяльності відомому письменнику, громадському та політичному діячеві Роману Пастуху, таки вразив усіх присутніх в саме серце. Прикро, що місцева прокуратура на це ніяк не відреагувала.

Його підтримали усі присутні, відзначивши, що звіт міського голови не був затверджений Дрогобицькою міською радою та не був вчасно опублікований в ЗМІ для ознайомлення громадян перед проведенням зустрічі. На офіційному порталі міської ради не опубліковано ні звіту, ні дати, ні місця проведення зустрічі. Це разюче відрізняється від методів інформування про зустріч з кандидатом на міського голову Олексієм Радзієвським у 2010 році перед виборами, коли місто було практично „заклеєне” анонсами-афішами. Петро Хорт зауважив, що міським головою Олексієм Радзієвським було проігноровано рекомендацію Руху «Чесно в Дрогобичі» – забезпечити встановлення мікрофонів в залі, щоб громадяни могли задавати запитання в усній формі. Тим самим порушено права громадян, які з тих чи інших причин не могли задати питання письмово. Та й письмові записки, як цілком слушно зауважили на прес-конференції, контролювалися вірним „псом-цербером” Олексія Васильовича Євгеном Шильником. Неугодні владі записки з відповідних на це причин відразу знищувалися.

У виступі міського голови не висвітлено виконання його передвиборчої програми, не дано жодної оцінки фактам розкрадання коштів на будівництво стадіону, руйнування історичної пам’ятки XVII ст. Шпихліру, неналежного ремонту чи інших резонансних порушень.

Володимир Кондзьолка та Богдан Юзефів довели до відома присутніх про те, що діяльність в Русі „Чесно” складається з двох етапів. Щодо першого – то будь-який пересічний громадянин Дрогобича має право стати членом Руху „Чесно”. І сумлінно виконувати завдання – показувати громадськості роботу депутатів і виконавчих органів влади. Така діяльність триватиме до проведення виборів. Тоді починається другий етап діяльності, де в «Русі» не матимуть права бути ні депутати, ні ті, що перебувають у партійних осередках, чи працюють в командах депутатів. На період передвиборчої агітації, аж до закінчення виборів деякі члени Руху не проводитимуть своєї діяльності, оскільки потрібно не заангажовано повідомляти громадськості про те, чи відповідає той, чи інший кандидат критеріям Руху „Чесно”. А ті, хто в цей час намірений приймати участь у політичній діяльності, повинен на той період припинити свою діяльність у „Русі”.

Доречною на конференції пролунала пропозиція: оприлюднити список тих громадян, яким з тисячі, що подали необхідні документи для отримання земельної ділянки під садівництво та городництво, міська рада дала на це дозвіл. Так, як надала його багатьом депутатам міської ради. Чесно, без будь-яких обмежень.

Громадський Рух „Чесно в Дрогобичі”, як було повідомлено в обговоренні координатором Олегом Балогом, звернувся з офіційним листом до депутатів ДМР з тим, щоб отримати інформацію про звітність перед виборцями. І лише чотири депутати відгукнулися на нього – Юрій Яцків, Михайло Ваврин, Володимир Возняк, Богдан Пристай. На думку Володимира Кондзьолки, варто відзначити, що депутат Верховної Ради України Роман Ілик надав Рухові „Чесно” усі необхідні матеріали для ознайомлення з його роботою у Верховній Раді. Про результати своєї діяльності п. Роман прозвітував, виклавши інформацію на інтернет-сайтах. Сумно усвідомлювати, що народні обранці місцевого рівня, такі як Богдан Звір, Сергій Гориславський та ін. не бажають звітуватися перед громадою міста та ігнорують звернення Руху „Чесно” щодо надання копії звіту про свою діяльність. Хоча це передбачено Ст. 16 Закону України „Про статус депутатів місцевих рад”.

Підсумовуючи виступ своїх колег, Михайло Ваврин зауважив, що депутати облради Тарас Курчик і Микола Баран з невідомих причин не захотіли відвідати цьогорічні сесії міської ради, хоча родом з Дрогобича. А на сесіях розглядалися доленосні для міста Котермака програми соціально-економічного розвитку, і їх бачення щодо стратегії розвитку нашого міста були б вагомими. Представники місцевих ЗМІ доповнили виступи членів Руху „Чесно у Дрогобичі” цілком слушним зауваженням про те, що на офіційних сайтах Дрогобицької міської ради не подаються рішення сесій. Чого не скажеш про сайти Бориславської, Трускавецької чи Стрийської міських рад. На мою думку, це наводить на роздуми про те, що влада продовжує узурпацію проти соціально-свідомих громадян, яким не байдужа доля рідного міста.

З першого квітня цього року наступним координатором, згідно Статуту Руху «Чесно», стає найдисциплінованіший депутат Дрогобицької міської ради Михайло Ваврин, який доповів чесній громаді, що робота за його курування продовжуватиметься, як було заплановано колективом. Він буде успішно продовжувати контроль над діяльністю депутатського корпусу та міськвиконкому. А „прийняв” п. Михайло булаву правонаступника з „рук” Олега Балога аж на три місяці (такий термін виконання своїх безпосередніх обов’язків закріплений за кожним „часником”, що стає в цей період координатором), з чим його і вітаємо.

Вікторія Лишик

Leave a Reply