Рух «Чесно» «взявся» за депутатів

Preskonferentsiya

29 березня відбулася прес-конференція активістів громадського руху «Чесно» у Дрогобичі. Її тема – «Місцева влада для громади, чи громада для місцевої влади? Результати моніторингу діяльності міського голови і депутатів Дрогобицької міської ради упродовж 2010-12 рр.».

Координатор руху «Чесно в Дрогобичі» Олег Балог зауважив, що йдучи на вибори кандидати в депутати роздають виборцям щедрі обіцянки. Але після обрання більшість народних обранців не поспішають їх виконувати і нести відповідальність за їх невиконання. Суспільство також вже звикло до такого стану речей. Тому рух «Чесно в Дрогобичі» вирішив дослідити, висвітлити і подати на обговорення громади отриману інформацію про діяльність депутатів міської ради за кількома пунктами, виконання яких вимагає від них чинне законодавство.

Про те, як дрогобицькі депутати відвідували сесійні засідання розповів Тарас Демко. Інформацію щодо відвідуваності депутатами пленарних засідань сесій упродовж 2010-12 рр. руху «Чесно» офіційно надали у дрогобицькій ратуші за підписом керуючого справами виконкому Є.Шильника. Її проаналізували і склали своєрідний рейтинг. До речі, законодавством передбачено, якщо депутат пропустив понад 50% сесійних засідань упродовж року, це може бути підставою для його відкликання.

Оскільки у 2010 році міськрада VІ скликання працювала лише 2 місяці, основну увагу звернули на 2011 та 2012 роки.

Упродовж 2011 року відбулося 14 пленарних засідань. З різних причин найбільше сесій пропустили такі депутати: Михайло Петруняк («Свобода»), Микола Походжай («Пора»), Василь Танчук («Сильна Україна»), Роман Шагала (УНДС) – усі по 6 засідань (42,85%), Орест Скірко («Сильна Україна») – 5 (35,71%), Ігор Пудлик («УДАР»), Петро Суда, («УДАР»), Юрій Яцків («Фронт Змін») – по 4 (28,57%).

Не мали жодного пропуску сесій Володимир Бернадович («Фронт Змін»), Михайло Ваврин («Батьківщина»), Галина Дівчур («Партія захисників Вітчизни»), Богдан Іванців («Наша Україна»), Роман Курчик (НРУ), Михайло Лужецький («Батьківщина»), Орест Мельник («Фронт Змін»), секретар ради Тарас Метик (КУН), Роман Муль (ХДС), Юрій Росоха («Фронт Змін»), Олег Скрипух («Свобода»).

У 2012 році відбулося 15 пленарних засідань. Найбільше пропустили: Микола Походжай («Пора») – 13 (86,66%), Володимир Кулина («Пора») – 11 (73,33)%, Володимир Білоган («Свобода») – 9 (60%), Петро Суда – 7 (46,66%), Богдан Красногурський («Сильна Україна»), Олег Лешко («Сильна Україна»), Михайло Петруняк («Свобода») – по 6 засідань (40%). Як бачимо, у 2012 році значно зросла сумарна кількість пропущених засідань депутатами порівняно з 2011-им.

Цифру «нуль» в графі пропущених засідань мають Михайло Ваврин («Батьківщина»), Галина Дівчур («Партія захисників Вітчизни»), Володимир Котула («Свобода»), Іван Лепкий («Партія захисників Вітчизни»), Орест Мельник («Фронт Змін»).

За 2010-12 роки найбільше разів секретарем сесійного засідання була Лариса Панькевич («Сильна Україна») – 6 разів, а представник «Пори» Михайло Шеремета найбільше разів обирався лічильником голосів депутатів – 5.

Співдоповідач Михайло Ваврин відзначив, що відвідуваність пленарних засідань депутатами міської ради у 2013 році покращилася. Зараз триває робота над тим, щоб голосування з важливих питань відбувалося в поіменному режимі, щоб громада могла дізнатися позицію кожного депутата щодо тієї чи іншої проблеми.

Безсумнівним рекордсменом за кількістю пропущених пленарних засідань серед місцевих рад нашого регіону є депутат Трускавецької міської ради Валентина Зануда («Європейська партія»), котра у 2012 році не відвідала жодного (!) сесійного засідання. Натомість секретар цієї ж міської ради Петро Шумин («Наша Україна») не має жодного пропуску від початку каденції. Про це повідомив трускавчанин, екс-кандидат у народні депутати Святослав Грабовський.

Варто додати, що постійна присутність на сесійних засіданнях не завжди означає активну роботу депутата. Та й причини пропусків пленарних засідань можуть бути різними.

Також рух «Чесно у Дрогобичі» відслідковував чи депутати звітують перед виборцями про свою діяльність, як цього вимагає закон. Про це інформував Петро Хорт. Народні обранці отримали офіційні листи від «Чесно» з проханням надати інформацію про роботу з виборцями. звітність перед виборцями. Відповідь надали лише четверо депутатів – Михайло Ваврин («Батьківщина»), Володимир Возняк («Сильна Україна»), Богдан Пристай (УНА), Юрій Яцків («Фронт Змін»). Їхні звіти надруковані в газеті «Фортуна». У «Галицькій Зорі» свої звіти опублікували Михайло Ваврин і Роман Муль (ХДС).

Активісти руху «Чесно у Дрогобичі» опитували виборців в мажоритарних округах, щоб дізнатися, чи звітував перед ними депутат. Більшість опитаних нічого не чули про щось подібне.

З цього приводу від імені руху «Чесно» скеровані листи в прокуратуру, щоб там звернули увагу на порушення народними обранцями Законів України «Про статус депутатів місцевих рад» та «Про звернення громадян». Листи з проханням оприлюднити звіт надіслані депутатам Львівської облради Миколі Барану і Тарасу Курчику.

Короткий аналіз звіту перед виборцями міським головою Дрогобича Олексієм Радзієвським, який проходив 3 лютого ц.р. у Народному домі, зробив Богдан Гринчишин. За його словами, рух «Чесно у Дрогобичі» має низку зауважень до організації цього заходу. Зокрема, звіт міського голови не затверджений міською радою та не був завчасно опублікований у ЗМІ для ознайомлення, не було встановлено мікрофони в залі, щоб громадяни могли ставити питання в усній формі, не пройшло обговорення звіту, відсутня його оцінка.

Про перспективи руху «Чесно у Дрогобичі» говорив Володимир Кондзьолка, як учасник всеукраїнського форуму «Чесно» у Києві. Він повідомив про початок кампанії «Фільтруй раду», під час якої детально аналізуватимуть діяльність не тільки народних депутатів України, а й обранців місцевих рад. Він також додав, що про діяльність нардепа Романа Ілика можна дізнатися на офіційному сайті політика: /www.romanilyk.com/.

Завершилася прес-конференція відповідями на запитання журналістів та процедурою передання поста координатора руху «Чесно у Дрогобичі». Оскільки це громадське об’єднання щокварталу очолює інший представник, Олег Балог передав повноваження координатора Михайлові Ваврину.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

Галицька зоря

Leave a Reply