Толока для шанувальників історії свого міста!

Tsvyntar Na Truskavetskij

«Хто не пам’ятає свого минулого, той не вартий свого майбутнього»
Максим Рильський

Толока для шанувальників історії свого міста!

Субота 20 квітня, о 10 годині, цвинтар по вулиці Трускавецькій.

Запрошуємо творчу, наукову, технічну інтелігенцію, молодь та ветеранів, і просто небайдужих до спільної акції наведення благоустрою на території історичної пам’ятки нашого міста – цвинтаря на Трускавецькій.
По закінченню толоки для учасників відбудеться організована науковцями історичного факультету педуніверститету та відомого краєзнавця Романа Пастуха, автора книги про цей цвинтар, екскурсія алеями некрополя.
Метою цієї акції є привернення уваги до незаслужено забутої пам’ятки історії нашого міста, до поважних та героїчних осіб, які творили історію міста, України, Польщі, Європи і були поховані на цьому некрополі.

До участі в толоці зголосились: товариство “Юрій Дрогобич”, партії“Батьківщина”, “Пора”, “Зарваницька ініціатива” м. Львів, Рух “Чесно в Дрогобичі”, польська громада міста, депутати Дрогобицької міської та Львівської обласної рад, студентське самоврядування педуніверситету, дрогобицькі семінаристи, Координаційна рада Дрогобиччини та інші громадські та політичні організації.

Коротка історична довідка
Цей цвинтар який є пам’яткою історії нашого міста заснований 3 травня 1790 року. Цей некрополь лише на чотири роки молодший від львівського Личаківського цвинтаря і є приблизним ровесником відомих цвинтарів Повонзкі у Варшаві та Раковіце у Кракові (Польща), Россі у Вільнюсі (Литва), Пер Ляшез у Парижі (Франція). Дрогобицький цвинтар на 44 роки старший за Байкове кладовище, що у Києві.
На цьому цвинтарі поховані видатні діячі українського національного руху:
Михайло Смола (1012- 1934) — студент, організаційний референтом повітової екзекутиви ОУН Дрогобиччини;
Отець Платонід Філяс (1864-1930) -активний василіянський духівник та ієрарх увійшов до складу Української Національної Ради із законодавчими і контрольними повноваження передпарламенту, яка 9 листопада 1918 р. проголосила Західно-Українську Народну Республіку.
Також на цвинтарі є спільна могила воїнів УПА. До років Незалежності України могила була закинута сміттям і ніщо не вказувало, що там є людські поховання.
На цвинтарі поховані видані особи польського походження:
Нахлік – це родина, яка записана в історії Польщі. Син Кароля І, Авґуст І Нахліка (1812-1878), випускник духовної семінарії в Перемишлі, учасник повстання 1846 року в Галичині. Його чин описаний на двох сторінках у Польському біоґрафічному словникові. Сестра, що мала таке саме ім’я Авґуста, вийшла заміж за чернівецького старосту Фердинанда Сиржистіє. Це дещо дивне ім’я вписане золотими літерами в історію Чернівців – столиці Буковини, міста, яке на межі ХІХ-ХХ століть мало славний університет з привабливої архітектури резиденцією.
Броніслав Козловський (1869-1935). Про Б.Козловського можна згадувати не лише як про відомого лікаря, але і як про мецената. На його кошти у Дрогобичі була збудована лікарня для інфекційно хворих людей. Також він щедро фінансував розвиток курорту Трускавець, реставрування дрогобицького парафіяльного костела Св.Бартоломея, а також численні культурні заходи. Філантропічна риса характеру доктора виявилася і в такій формі його діяльності : він щопонеділка (здавен у той день у Дрогобичі проводився ярмарок) вів безоплатний прийом убогих хворих із сільської місцевості. В честь Броніслава Козловського в місті Дрогобичі названа вулиця.

  1. --04-18-2013

    Ця толока і буде “перевіркою на інтелігентність”. Бо в Дрогобичі не може бути чужої культури-російської, польської чи єврейської, все це -наше, спільне. Дуже хочу піти і подивитися на могили цих визначних людей, відчути дух історії.

  2. ()()04-23-2013

    Була вся сметанка на цвинтарному суботнику- Ілик з помічниками, зарваницькі хлопці і дівчата зі Львова, дрогобицькі підприємці ,учні СШ№2. Іномарками виставлене було все узбіччя. Сміття з цвинтаря вивозили машиною, цвинтар поприбирали. Отак би щороку і роботи би було менше.

Leave a Reply