На Дрогобиччині встановлять меморіальну дошку видатному краянину Юзефу Дітлю

Dietl

У смт Підбужі на будинку селищної ради встановлять меморіальну дошку на честь уродженця селища, одного із найвидатніших лікарів, вченого, ректора Ягелонського університету, багаторічного президента Кракова Юзефа Дітля.

Про це повідомив кореспондент з посиланням на селищного голову Степана Кугівчака.

З його слів, цією меморіальною дошкою у Підбужі започатковують вшанування видатних постатей, які народилися у цьому мальовничому гірському містечку, що має понад 600-літню історію.

Нагадаємо, що Юзеф Дітль народився 24 січня 1804 року у Підбужі. Виростав у багатодітній сім’ї, в якій було 7 синів та 2 доньки. Юзеф був п’ятою дитиною. Його охрестити у греко-католицькому храмі.

Спочатку вчився у Самборі, згодом у Тарнові, закінчив здобуття гімназійної освіти у Новому Санчі. З 1821 р навчався впродовж 3 років на філософському факультеті Львівського університету. З 1823 р. продовжив навчання на медичному факультеті Віденського університету. Через шість років став доктором медицини, водночас займався практичною медициною. Викладав у Віденському університеті, працював лікарем у передмісті Відня. В цей період він пише декілька наукових праць, серед яких особливо цінною є «Praktische Wahrnehmungen nach den Ergebnissen im Wiedner Bezirkskrankhause», видана у 1845 р. Юзеф Дітль став засновником нової віденської школи з медицини. Професор вважав основною метою медицини раціональну терапію: «хворого лікує природа, а лікар не повинен цьому перешкоджати».

26 листопада 1851 р. Юзефа Дітля було призначено завідуючим кафедри медицини Ягеллонського університету у Кракові. Професор активно зайнявся викладацькою та науковою діяльністю. Зрештою, у 1862 р. його було обрано ректором університету. Проте, після 14 років успішної діяльності в університеті, австрійська влада вирішила усунути з університету занадто активного пропольського професора. Таким чином, у 1865 р., коли його знову обрали ректором, надійшов указ про звільнення Юзефа Дітля із посади професора кафедри медицини університету. До найважливіших наукових праць цього періоду належать праці про лікування «запалення плеч», тифу тощо. Також професор багато зробив для розвитку бальнеології у Польщі.

Залившись поза стінами університету, професор Дітль почав кар’єру чиновника, ставши у 1866 р. депутатом міської ради Кракова. Того ж року, 13 вересня, його було практично одноголосно обрано президентом міста Кракова. За його президентства в місті почались реформи в сфері освіти (відкриття гірничої, рільничої, лісничої тощо шкіл). Особлива увага приверталась забезпеченню в місті чистоти вулиць, дотримання гігієнічних норм, було впорядковано каналізаційну сітку міста. Дотримуючись гігієнічних норм, Юзеф Дітль двічі на день міняв одяг. Президент Дітль сприяв подоланню проблеми холери у Кракові. Окрім будівництва каналізації було впорядковано вулиці (бруківкою), будувались нові школи. Крім того, появилось чимало нових культурних інституцій: музичне і лікарське товариства, школа мистецтв та ін.

Період президентства Юзефа Дітля був періодом розвитку міста Кракова у XIX ст., про що свідчить звіт президента у 1872 р., за яким впродовж 6 років було майже вдвічі збільшено бюджет міста. Тому 68-літнього Юзефа у 1872 р. було обрано президентом міста на другу каденцію. У 1873 р. президенту знову довелося боротися із холерою у місті. Через рік, Юзеф Дітль під тиском опозиційних сил покинув пост президента та виїхав з дружиною (у нього не було дітей) до Відня. У столиці Австро-Угорської імперії відомий лікар та заслужений президент Кракова помер 18 січня 1878 року.

ЗІК

Leave a Reply