Судові баталії Руслана Солонця

Slipe Pravosuddya

Шостого червня цього року, саме на День журналіста, було закрите кримінальне провадження по справі Руслана Солонця. Шостого серпня суд не задовольнив його скарги на постанову про закриття кримінального провадження. Підтримати колегу прийшли представники дрогобицької організації руху “Чесно”.

“Тустань” уже неодноразово писала про це, а тому читачі знають, в чому суть справи. Банальна історія обростає легендами.

Журналіст Руслан Солонець відеокамерою знімав, як відбуваються збори трудового колективу Стебницької міської лікарні. На його думку, депутат Стебницької міської ради Андрій Пукало перешкоджав йому виконувати свою роботу, за що передбачена відповідальність згідно відповідної статті Кримінального кодексу України. Більше того, журналіст каже, що йому нанесли фізичні ушкодження.

Суддя, прокурор, який представляв інтереси міліціонера, виступаючи його своєрідним адвокатом, упродовж трьох судових засідань синхронно виконували правозахисну функцію, так що присуд, здається, був відомий усім присутнім від самого початку. Сподіватися на диво не доводилося.

Руслан Солонець не збирається здаватись й захищатиме своє право у Львові. Також триває слідство проти Андрія Пукала по іншій статті. Так що – далі буде.

А зараз без коментарів даємо можливість нашим читачам ознайомитися з документами по даній справі.

ПОСТАНОВА

про закриття кримінального провадження

Ст. слідчий СВ Дрогобицького МВ ГУМВСУ у Львівській області майор міліції Тимчишин І.Я., розглянувши матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12013150140000304 від 02 червня 2013 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 171 КК України, –

ВСТАНОВИВ:

30 травня 2013 року у Трускавецький МВ ГУМВСУ у Львівській області поступило телефонне повідомлення із Трускавецької лікарні про те, що цього дня у лікувальний заклад поступив Солонець Р.А. з тілесними ушкодженнями.

31 травня 2013 року даний факт внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12013150140000304 з попередньою кваліфікацією ст..125 ч. 1 КК України.

01 червня 2013 року у Трускавецький МВ ГУМВСУ у Львівській області з письмовою заявою звернувся Солонець Р.А., який повідомив про те, що 30 травня 2013 року у приміщенні Стебницької міської лікарні невідомий йому чоловік перешкоджав його професійній діяльності як журналіста.

02 червня 2013 року даний факт внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12013150140000308 за попередньою кваліфікацією ст.. 171 ч. 1 КК України.

Згідно заяви Солонця Р.А., 30 травня 2013 року близько 11 год. 00 хв. в м. Стебнику Львівської області під час проведення відео-зйомки зборів трудового колективу Стебницької міської лікарні невідома особа, перешкоджаючи проведенню даної зйомки, спричинив головному редактору “Трускавецька газета” – Солонець Руслану Анатолійовичу, 30.01.1978 року народження, тілесні ушкодження.

У підтвердження того факту, що Солонець Р.А. являється журналістом, ним було пред’явлено ряд документів, зокрема: 1) диплом про здобуття вищої освіти за спеціальністю “Журналістика” та здобуття кваліфікації журналіста, 2) свідоцтво про державну реєстрацію газети “Трускавецька газета”, 3) посвідчення головного редактора газети “Трускавецька газета”, 4) індивідуальна акредитаційна картка як працівника “Трускавецької газети”, наданою Трускавецькою міською радою, 5) доручення Київського центру журналістських досліджень держав ГУАМ на проведення громадського моніторингу та журналістських досліджень роботи державних та комунальних установ, 6) посвідчення Київського центру журналістських досліджень держав ГУАМ.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 29 травня 2013 року на звіті депутатської фракції Дрогобицької міської ради політичної партії “Батьківщина”, який відбувався у “Будинку вчителя”, представники трудового колективу Стебницької міської лікарні для об’єктивного висвітлення подій запросили учасників “Руху ЧЕСНО” в м. Дрогобичі на збори свого трудового колективу, які мали відбутися об 11 год. 30 травня 2013 року “Рух ЧЕСНО” в м. Дрогобичі делегував на збори професійного журналіста, представника їх руху Солонця Руслана. Отже, останній на ці збори був запрошений як представник політичної сили, тобто як громадський діяч, а не як журналіст, що підтверджується зверненням Михайла Ваврина № 56-06 від 03.06.2013 року

Допитаний по суті провадження як свідок Пукало А.Р. пояснив, що ні він, ні будь-хто інший не створював ніяких перешкод у професійній діяльності Солонця Р.А. та будь-якого впливу на нього не вчиняли, тобто він постійно і безперешкодно протягом 30.05.2013 року проводив відео-зйомку у приміщенні Стебницької міської лікарні, що підтверджується показами очевидців цих подій, допитаних як свідків, наступних осіб: Мацкула Л.С., Боцман Л.М., Петруняк І.П., Ключак Г.І., Писанчин Л.С., Шкабура М.І., Галів Г.М., Ференц М.Й., Ранівський М.М. та Марич Л.В.

Інцидент, який відбувся між Пукало А.Р. та Солонець Р.А., був раптовий, короткотривалий та мав причинний зв’язок, оскільки слідством з’ясовано, що спершу Солонець Р.А. при руху у натовпі та одночасному проведенні відео-зйомки став на ногу Пукало А.Р., у відповідь на це Пукало А.Р., відреагувавши, наступив на ногу Солонцю Р.А. і на цьому вони розійшлись, тобто Солонець Р.А. безперешкодно продовжив проводити відео-зйомку.

Факт наступання на ногу Пукала А.Р. громадянином Солонець Р.А. підтверджується висновком судово-медичної експертизи № 322 від 05 червня 2013 року, згідно якого у Пукала А.Р. малися тілесні ушкодження у вигляді трьох синців та садна на спинковій поверхні правої стопи.

При огляді відео-зйомки, яка проводилася громадянином Солонець Р.А., на 8 хвилині відеозапису лікар чоловічої статі, даючи інтерв’ю перед камерою, пояснює, що збори трудовий колектив не хоче проводити у присутності сторонніх осіб, і при цьому при спілкуванні із Солонець Р.А. він дослівно звертається до нього зі словами: “Самі різні, але можуть бути такі питання, що чужим не треба знати, тобто медичного характеру, конфіденційні,і вже тільки тому їх треба вигнати звідти”, з чого випливає, що трудовий колектив мав намір вигнати не Солонця Р.А. як журналіста, а чужих осіб, які в той час знаходились у актовому залі. Крім цього, при огляді даного відео в цілому спостерігається, що медичні працівники на запитання Солонця Р.А. відповідають, тобто надають йому інтерв’ю безперешкодно та його самого при цьому ніхто нікуди не виганяє та ніяких перешкод йому у проведенні відео-зйомки не створює. Також Солонець Р.А., проводячи відео зйомку, неодноразово проходить повз Пукала А.Р., який стоїть з боку мовчки, і відповідно між ними ніяких інцидентів не трапляється до тих пір, поки Солонець Р.А. не наступив Пукалові А.Р. на ногу, що підтверджується його словесним вибаченням.

Вищеозначені факти, викладені у відео, також підтверджуються показами вищевказаних допитаних по суті провадження як свідків осіб.

Отже, за відсутності об’єктивної сторони у вигляді перешкоджання законній професійній діяльності журналіста, пов’язаного з протиправним створенням перепон, обмежень, заборон щодо одержання, використання, поширення та зберігання інформації у даному випадку відсутній склад кримінального правопорушення, передбаченого ст.. 171 ч. 1 КК України.

Ураховуючи вищевикладене, керуючись ст.. 110, п. 2, ч. 1 ст. 286 КПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12013150140000304 від 02 червня 2013 року, закрити у зв’язку з відсутністю складу кримінального правопорушення, передбаченого ст.. 171 ч. 1 КК України.
Відомості про дане рішення внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Копію постанови направити прокурору, потерпілому, заявнику.
Роз’яснити заявнику (зацікавленій стороні) про те що він (вона) має право згідно ч. 5 ст. 284 КПК України протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови оскаржити дане рішення прокурору. Крім цього, указана постанова може бути оскаржена відповідно до ст.. 110, 303, 304 КПК України слідчому судді протягом десяти днів з дня отримання копії.

До Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області

юридична адреса: вул.. В. Гора , 39, місто Дрогобич, Львівської області, 82100

Солонець Руслана Анатолійовича,

що проживає за адресою: 82200, Львівська обл.., місто Трускавець, …

СКАРГА

на постанову про закриття кримінального провадження

13 червня 2013 року я, Солонець Р.А., отримав копію постанови про закриття кримінального провадження від 06 червня 2013 року та лист-повідомлення про надіслання мені вищеозначеної постанови за № 9820 від 10 червня 2013 року (копії постанови від 06.06.2013 року та листа-повідомлення за № 9820 від 10.06.2013 року, копія конверта із зазначенням дати відправлення додаються, додатки 1, 2, 3).

I. Предмет оскарження.

Постановою старшого слідчого СВ Дрогобицького МВ ГУМВС України у Львівській області майором міліції Тимчишин І.Я. від 06 червня 2013 року закрито кримінальне провадження у зв’язку з відсутністю складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 171 КК України, що вчинений Пукало Андрієм Романовичем.

Суспільно-небезпечне діяння, яке інкримінується Пукало А.Р., – умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналіста.

II. Стислий виклад обставин справи.

29 травня 2013 року я, Солонець Р.А. як головний редактор газети “Трускавецька газета”, керівник Західно-Українського відділення Київського центру журналістських досліджень держав ГУАМ, прес-секретар громадської організації “Спілка безпеки управління “Антикорупція»”, перебував у приміщені “Будинку вчителя” на звіті депутатської фракції Дрогобицької міської ради політичної партії “Батьківщина”. Під час звіту депутатів мене особисто як професійного журналіста газети “Трускавецька газета” та як прес-секретаря (кореспондента) громадської організації “Спілка безпеки управління “Антикорупція” представники трудового колективу Стебницької міської лікарні запросили на збори свого трудового колективу, які мали відбутися об 11.00 год. 30 травня 2013 року.

Відповідно 30 травня 2013 року об 11.00 годині я прибув у приміщення Стебницької міської лікарні як громадський діяч та журналіст для об’єктивного висвітлення подій.

Під час виконання своїх професійних обов’язків як журналіста та громадського діяча я знімав на відео-камеру загальну картинку проведення даного заходу та брав на прохання учасників даного заходу інтерв’ю, а саме, в головного лікаря Пукала Р.М., лікарів Малик Н.Т., Рудянина Р.Д. та інших осіб.

Під час того як я знімав камерою, лікар Стебницької міської лікарні Пукало А.Р. мені перешкоджав здійснювати свій професійний обов’язок, позаяк останній свідомо неодноразово наносив мені в область лівої ступні удари своєю ногою, при цьому намагаючись вибити камеру мені з рук. Факт останнього удару лікарем Стебницької міської лікарні Пукалом А.Р. був відзнятий на відео.

У зв’язку з посиленням болю у нозі я вимушений був припинити виконання своїх професійних обов’язків та покинути даний захід.

Після проведення обстеження лікарі виявили у мене перелом кістки стопи лівої ноги та наклали гіпсову пов’язку.

III. Підстави для скасування постанови про закриття кримінального провадження
Слідчим СВ Дрогобицького МВ ГУМВСУ у Львівській області майором міліції Тимчишиним І.Я. не взято до уваги при кваліфікації діяння Пукало А.Р., що я, Солонець Р.А., був запрошений на збори Стебницької міської лікарні представниками її трудового колективу не як представник “Руху “ЧЕСНО”, а як діючий журналіст і представник Західно-Українського відділення Київського центру журналістських досліджень держав ГУАМ та прес-секретар (кореспондент) Дрогобицької громадської організації “Спілка безпеки управління “Антикорупція”. Саме з вищеозначених організацій я, Солонець Р.А., був скерований на збори трудового колективу Стебницької міської лікарні (копії скерування додається, додаток № 4). У підтвердження того факту, що я являюся журналістом, я пред’явив слідчому ряд наступних документів: диплом про здобуття вищої освіти за спеціальністю “Журналістика” та здобуття кваліфікації журналіста; свідоцтво про державну реєстрацію газети “Трускавецька газета”; посвідчення головного редактора газети “Трускавецька газета”; індивідуальну акредитаційну картку як працівника “Трускавецької газети”, видану Трускавецькою міською радою; доручення Київського центру журналістських досліджень держав ГУАМ на організацію та проведення громадського моніторингу та журналістських досліджень роботи державних та комунальних установ; посвідчення Київського центру журналістських досліджень держав ГУАМ.
Старший слідчий СВ Дрогобицького МВ ГУМВС України у Львівській області майор міліції Тимчишин І.Я. виніс постанову про закриття кримінального провадження передчасно та необґрунтовано, не провівши усіх слідчих дій з метою виявлення ознак злочину та проводивши досудове розслідування, не дотримуючись вимог КПК України:

– Не викликав та не допитав свідків:

– Рудянина Романа Дмитровича, …

– Зубрицького Юрія Львовича, …

– Грабовського Святослава Мирославовича, …

– При винесенні постанови про закриття кримінального провадження не взяв до уваги свідчення Малик Надії Теодозіївни, …

– Постанова про закриття кримінального провадження ґрунтується лише на показах свідків сторони правопорушника.

– При огляді відео-зйомки, яка проводилася громадянином Солонець Р.А. ,взято лише той факт, що на 8 хвилині відеозапису лікар чоловічої статі, даючи інтерв’ю перед відео-камерою, пояснює, що збори трудовий колектив не хоче проводити у присутності сторонніх осіб і при цьому при спілкуванні із Солонець Р.А. він дослівно звертається до нього зі словами: “Самі різні, але можуть бути такі питання, що чужим не треба знати, тобто медичного характеру, конфіденційні, і вже саме тому їх треба вигнати звідти”. Відтак слідчий дійшов до висновку, що трудовий колектив мав намір нібито вигнати не Солонця Р.А. як журналіста, та громадського діяча, а чужих осіб, які в той час знаходилися в актовому залі. Однак слідчий не досліджує в повному обсязі, обґрунтовано та неупереджено зміст даної відео-зйомки, оскільки залишає поза увагою наступні факти:

На шостій хвилині відео-зйомки я, Солонець Р.А., чітко заявляю, що є журналістом і як представник ЗМІ маю повне право бути присутнім на будь-яких зборах відповідно до чинного законодавства. В противагу моїм доводам мені все ж таки намагалися нав’язати думку, що мені там не місце.
Окрім цього, на шостій хвилині відео-зйомки я, Солонець Р.А., надав для огляду посвідчення, що підтверджує факт того, що я є членом громадської організації “Спілка безпеки управління “Антикорупція“ і працюю на посаді прес-секретаря організації.

Слід звернути Вашу увагу, що на 10 хвилині відео-зйомки чітко зафіксовано факт умисного нанесення мені, Солонцю Р.А., удару в ногу Пукало А.Р.. Окремо хочу зазначити, що такі удари були непоодинокими протягом усього часу мого руху з коридору в службове приміщення, де повинні були відбуватися збори трудового колективу Стебницької міської лікарні. Тим самим Пукало А.Р. вів себе зухвало, цинічно, грубо порушував громадський порядок з мотивів явної неповаги до мене як до громадського діяча та своїх колег і присутніх осіб, будучи впевненим у своїй безкарності.

– Внаслідок ударів в ногу лікарем Пукало Р.А. в мене діагностовано тілесні ушкодження у вигляді перелому кістки стопи лівої ноги, що підтверджується відповідними медичними документами (копії з медичного паспорту додаються, додаток № 5, 6, 7, 8, 9, 10),чим перешкодив мені у здійсненні моєї професійної діяльності.

– Окремо слід зазначити, що при винесенні постанови про закриття кримінального провадження слідчий не дав кваліфікацію неправомірним діям Пукало А.Р., оскільки вони містять ознаки складу злочину не лише передбаченого ч. 1 ст. 171 КК України – перешкоджання законній професійній діяльності журналістів, але й ознаки злочину, передбаченого ст. 170 КК України: “умисне перешкоджання законній діяльності професійних спілок, політичних партій, громадських організацій або їх органів”. Окрім цього, своїми діями Пукало А.Р. грубо порушував громадський порядок, що супроводжувалося особливою зухвалістю та з мотивів явної неповаги до суспільства, і такий склад злочину передбачений ч. 1 ст. 296 КК України.

Окрім цього, громадською організацією “Спілка безпеки управління “Антикорупція” з даного приводу також здійснювалося звернення в правоохоронні органи, про що свідчить заява з додатками про вчинений злочин за № 314 від 03.06.2013 року, яка долучена до матеріалів справи (лист з Дрогобицького МВ ГУМВС України у Львівіській області за № 9659 від 06.06.2013 року додається, додаток № 11).

У зв’язку з вищевикладеним, старшим слідчим СВ Дрогобицького МВ ГУМВС України у Львівській області майором міліції Тимчишиним І.Я. не здійснено усіх завдань досудового розслідування кримінальної справи, не проведено усіх необхідних слідчих дій, не оглянуто неупереджено та об’єктивно усіх поданих доказів, при кваліфікації діяння, здійсненого Пукалом А.Р., не визначено усіх ознак складу злочину, не кваліфіковано його окрім за ч. 1 ст. 171 КК України, ще і за ст.. 170, ч. 1 ст. 296 КК України.

Враховуючи вищеозначене, вважаю, що постанова старшого слідчого СВ Дрогобицького МВ ГУМВС України у Львівській області майора міліції Тимчишина І.Я. від 06.06.2013 року про закриття кримінального провадження незаконна та необґрунтована, на основі ст.. 2, ч. 1 ст. 24, 303, 304 КК України,

ПРОШУ: скасувати постанову слідчого СВ Дрогобицького МВ ГУМВС України у Львівській області майора міліції Тимчишина І.Я. від 06.06.2013 року про закриття кримінального провадження та відновити досудове розслідування по даній справі.

Викликати в якості свідків та допитати:

Рудянина Романа Дмитровича, … Зубрицького Юрія Львовича, … Грабовського Святослава Мирославовича …; Малик Надію Теодозіївну …

ДОДАТКИ:

Копія постанови про закриття кримінального провадження від 06.06.2013 року.
Копія листа-повідомлення за № 9820 від 10.06.2013 року.
Копія конверта із зазначенням дати відправлення
Копія скерування від 30.05.2013 року.

5-10. Копії з медичного паспорта Солонця Р.А.

11. Лист з Дрогобицького МВ ГУМВС України у Львівіській області за № 9659 від 06.06.2013 року

“20” червня 2013 року…………………………………………… Солонець Р.А.

Анатолій ВЛАСЮК, Тустань

Leave a Reply