Головне завдання цього тижня – переформатування більшості, – Ілик

Ilyk 2013 12 22

Зараз питання номер один – це формування нової, нехай ситуативної більшості у Верховній Раді, євроінтеграція та перевибори, перезавантаження влади на всіх рівнях під контролем міжнародної спільноти.

Про це – в інтерв’ю з лідером львівської «Батьківщини», народним депутатом України Романом Іликом.

Нема кого амністувати – затримані не є злочинцями

– Так званий закон про амністію фактично дав Майдану два тижні, взявши затриманих у заручники. Чого очікувати за ці два тижні? Буде нове загострення чи опозиція і далі веде переговори з владою?

– Те, що ухвалили у ВРУ минулого тижня, даруйте, не можна назвати законом, це – абсурд. Немає кого амністувати. Люди, яких затримали за участь у протестах, не є злочинцями. Це мирні протестувальники, яких захопили в заручники. Маємо говорити тільки про декриміналізацію статей. Крім того, як можна назвати законом те, що ставить життя людей взагалі у залежність від дій третіх осіб?!

Звичайно, що опозиція задіює і буде задіювати всі можливі механізми для звільнення та допомоги активістам. Як народний депутат, був присутній на багатьох судових засіданнях. Багатьох активістів під тиском громадськості, ЗМІ, парламентарів вдалось звільнити від утримання з-за ґрат, у тому числі під особисті гарантії. Минулого тижня відвідав затриманих у Лук’янівському СІЗО. Умови там просто жахливі. Активісти у багатьох випадках мають численні травми і потребують негайного втручання медиків, шпиталізації. Зараз багатьох з них, рішенням судів, переводять під домашній арешт, що також не є виправданням, адже порушені справи залишаються відкритими. Досягнуто домовленостей про лікування постраждалих за кордоном, зокрема у Польщі, де активістам буде надано весь необхідний об’єм кваліфікованої медичної допомоги. З цього приводу у мене відбулась низка зустрічей, в тому числі з представниками найвищого законодавчого органу Польщі.

Щодо подальших запитань, то розвиток подій передбачити складно. Зараз завдання номер один – це формування нової, скажемо так, ситуативної більшості у Верховній Раді, реформа Конституції і євроінтеграція, перевибори на всіх рівнях під контролем міжнародної спільноти.

Роман Ілик на судовому засіданні щодо затриманих активістів. Фото: прес-служба «Батьківщини»

Розмови про громадянську війну, громадянське протистояння, а головне – протиставлення Схід-Захід, зараз як ніколи є нав’язаними політичними технологіями для досягнення політичних цілей не лише української влади. Єдина боротьба, яка є реальною – це боротьба України проти узурпації влади, проти бандитського режиму, проти злочинної системи влади. Проти цієї узурпації влади виступає також частина провладної партії. У багатьох регіоналів є бізнес, який вони точно втратять при існуючому розвитку подій. Уже зараз ми бачимо, що фракція ПР виходить з-під ручного керування, і процес цей запустився. Водночас, на провладних депутатів йде потужний системний тиск з боку Банкової – кожного тримають на гачку, перш за все це моральний фактор. Ще один доказ цього – ганебне, маргінальне зібрання у Харкові, на кшталт з’їзду у Сєвєродонецьку. Як і тоді, події знову розгортаються за сценарієм Кремля.

Україна сьогодні як ніколи єдина у відстоюванні своєї цілі – повного перезавантаження влади.

Ті, хто узурпував владу, виконуючи поставленні завдання, не врахували того, що повстане вся Україна – не лише Захід, а й Схід, Північ, Південь. Постійно поряд з нами на барикадах Майдану, на нічних та денних вартах – люди не лише з нашого краю, а й із Запоріжжя, Харкова, Одеси, Дніпропетровська, цілої України.

Опозиції не варто надалі брати участь у перемовинах з Януковичем

– На Вашу думку, чи є сенс опозиції входити до складу нового уряду при Януковичі, навіть якщо припустити, що буде повернута попередня Конституція і повноваження президента будуть урізані?

– Позицію щодо участі в уряді чітко сформувала лідер нашої партії Юлія Тимошенко. Вона не розглядає формату участі опозиції в уряді Януковича за жодних обставин. Підкреслю – за жодних.

– Якщо Янукович вперто не хоче йти на перевибори, який вихід з цієї ситуації? Майдан має стояти до 2015 року, коли будуть чергові вибори? Чи можуть вже бути зараз якісь інші методи тиску?

– Майдан – це єдина сила, яка примушує Януковича рахуватися з Людьми, з країною. Це, насамперед, Майдан в Києві, це і майдани на місцях. Ще раз наголошу, що реакція у регіонах, встановлення там справжнього народовладдя відповідно до Конституції, стали поштовхом до наглядних проявів майбутнього краху цієї влади.

Роман Ілик з активістами під час нічного чергування на Майдані Незалежності. Фото: прес-служба «Батьківщини»

Так, я підтримую думку, що без Майдану ми не зможемо забезпечити будь-які чесні вибори – чергові чи позачергові. Майдан є потужним акумулятором, який постійно стимулює незворотні зміни в країні. Це вимоги суспільства, що накопичувалися вже тривалий час. І ті люди, які в майбутньому прийдуть до владних кабінетів, сподіваюсь, розуміють зміну суспільної свідомості, розуміють, що отримують кредит довіри вже значно більший, ніж був після 2004 року, бо він здобутий насамперед ціною людських життів, понівечень, знущань з людської гідності. Водночас це виклик до самого суспільства; для кожного із нас, в наших головах, має завершитись своя, власна революція.

Спілкуючись щоденно з людьми на барикадах, чітко розумію, що саме Революція Гідності стала переломною у суспільній свідомості.

Люди формують громадянське суспільство, висунули і висуватимуть будь-якій владі в майбутньому чіткі вимоги, а головне – завжди матимуть механізми примусити владу їх виконувати.

– Як Ви оцінюєте процеси, які пішли по регіонах? У низці областей були захоплені облдержадміністрації – як тут має розвиватися ситуація далі?

– Як ми можемо говорити про захоплення того, що й так належить народу? Як ми уже говорили, це питання на 100% корелюється з Конституцією України. Повноправними господарями на територіях мають бути, передусім, місцеві громади, в яких є свої очільники і делеговані ними депутати. Тому будь-які ради – районні, обласні чи міські – наділені владою народу і повинні вирішувати в тому числі ті питання, які стосуються виконавчих повноважень влади.

Натоміть такі паралельні структури, як ОДА і РДА, що напряму підпорядковуються президенту, завжди входили і далі будуть входити у конфлікт з представниками, які легітимно обрані людьми, а не призначені в якомусь кабінеті якимось указом. Виходячи з цього, логічним є, щоб у радах були виконавчі органи – так звані виконкоми.

Для того, щоб цей процес урегулювати, ми зареєстрували у Верховній Раді законопроект, який і має на меті ввести у правове поле діяльність виконкомів місцевих рад на всіх рівнях.

– Але законопроект поданий опозицією, як Ви плануєте отримати достатню кількість голосів для нього? Розраховуєте на те, що зараз таки буде переформатована більшість у ВР?

– Без переформатування так званої більшості Верховної Ради України поступу вперед не буде. Ми розуміємо, що парламент у такому форматі, як зараз є, зводиться до елементарного кнопкодавства, в інтересах окремих олігархічних груп. Опозицію ніхто не чує. Тому зрозуміло, що першим кроком має бути переформатування Ради. Після цього одразу вирішиться дуже багато питань – у тому числі й питання Конституції. Це шлях довгий і непростий. Але простих і водночас ефективних рішень в політиці не буває. Все буде добре! Ми – переможемо. Важливо у це вірити кожному. Насамперед, у власні сили.

Розмовляла Тетяна Штифурко, ІА ZIK

Leave a Reply