10 фактів, які треба знати про бюджет міста

Vydatky Byudzhetu

1. Бюджет (французькою , англійською) – торба, гаманець. Бюджет міста – це гаманець громади Дрогобича з якого міська рада фінансує життєдіяльність територіальної громади. Підкреслюю, гаманець громади, а не міської ради та виконкому. Тому участь громади у формуванні статей бюджету необхідна.

2. Формою участі громади у бюджетному процесі є громадські слухання. Для їх підготовки потрібний час і спільна робота чиновників, депутатів і громадськості для детального опрацювання положень бюджету.

3. Функція бюджету – забезпечувати фінансування програми соціально-економічного розвитку у відповідності до Стратегії розвитку міста. Розгляд Стратегії міста на біжучий рік, формування програми соціально-економічного розвитку міста має передувати розгляду бюджету. Бюджет призначений фінансувати ці програми.

4. Перед проектуванням нового бюджету має бути детально проаналізований бюджет попереднього року, а по його деяких статтях необхідно відслідкувати динаміку за більш довший час.

5. Громада через засоби масової інформації має отримати інформацію про виконання бюджету за звітний рік, новації законодавства в проектованому бюджеті, зміни показників в порівнянні з попереднім бюджетом.

6. Бюджет 2015 року- це бюджет держави, яка веде війну та перебуває в глибокій економічній кризі, відповідно функціонування міста слід забезпечувати з врахуванням економії коштів та реформування видатків. Держава стимулює економне витрачання коштів: якщо кошти держсубвенцій економляться, то вони залишаються в розпорядженні відповідних служб, не вилучаються, а залишаються на розвиток матеріально- технічної бази галузі.

7. Держава у відповідності до ЗУ «Про Державний бюджет на 2015 рік» передбачила для Дрогобича фінансування з держбюджету охорони здоров’я – 68,4 млн грн. та освіти 71,5 млн. грн. Для розрахунку коштів в цьому законі застосовано формульний метод, яким визначаються затрати на медицину та освіту в Україні, зокрема в Дрогобичі. Видатки на ці галузі в нашому місті значно перевищують державні показники для Дрогобича. В бюджеті міста передбачено за рахунок інших статей додаткові власні видатки, окрім державних субвенцій, на охорону здоров’я 12,8 млн. грн та освіту 47,7 млн. грн. Це можна означати надання додаткових більш якісних послуг в порівнянні з державними стандартами, або покриття, приховування не ефективного адміністрування цими галузями. Кожна гривня додаткових видатків має мати чітке обґрунтування і бути прийнята громадою.

8. Видатки на чиновників у бюджеті міста становлять 14,7 млн грн на 2015 рік. Кількість чиновників міської ради і їх зарплати в 2015 році вже більше не нормується і не фінансується державою. Їх кількість має відповідати об’єму робіт, яку вони мають виконувати. В бюджеті 2015 року практично не передбачено фінансування програм розвитку, тобто об’єм роботи міської ради мінімальний. Відповідно чисельність міської ради має бути відповідною. В міській раді штати надмірно роздуті: у 2014 році Мінфіном передбачалось фінансування міської ради на рівні 7 млн. грн, а реальні кошти були в два рази більші. Тому необхідно зменшити кількість чиновників на 2/3, а бюджет в 2 рази. Це дасть економію коштів, які можна скерувати на більш нагальні потреби міста, а решті службовців значно підняти заробітну платню.

9. Проект видатків бюджету має бути деталізованим і відповідати стратегії розвитку міста. В інакшому випадку ми вже бачили ремонт доріг біля будинку мера та заступників, а не там, де він потрібний. Або виділення півмільйона гривень на відеоспостереження за рухом автомобілів вулицями міста, як це було передбачено в бюджеті минулого року, а на заходи з енергозбереження всього 120 тис. грн. на все місто.

10. Результатом  діяльності органів влади з управління містом є те, що Дрогобицький бюджет в розрахунку на «душу населення» належить до найнижчих в Україні і складає 3650 грн. Середній показник по Україні – 5 458 грн. Лідерами є Полтава – 12606 грн, Вінниця -10590 грн., Дніпропетровськ – 8916 грн. На четвертому місці Київ – 7725 грн. Менше середнього мають Львів, Луцьк і Тернопіль відповідно 5227,5041, 4910 грн. Підсумовують список Одеса і Херсон -3229 грн на душу населення.

 

Володимир Кондзьолка, товариство “Юрій Дрогобич”

  1. іваніван02-16-2015

    Чому не виходите з тою інформацією на широкий загал?- люди повинні знати що їх обкрадає своя влада

Leave a Reply